Kiszenie to stara metoda konserwacji żywności głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji kulinarnej. Kiszonki takie jak ogórki czy kapusta należą przecież do naszych narodowych przysmaków. Odkąd pamiętam babcia przygotowywała duży zapas słoików z kiszonymi ogórkami i ja również korzystając z babcinej receptury odtwarzam ten niepowtarzalny smak w swojej kuchni. Jednak kiszonki to nie tylko ogórki i kapusta.

Procesom fermentacji można poddać wiele innych produktów. O tym co można i warto kisić dowiedziałam się na warsztatach poświęconych tematyce fermentacji żywności. Warsztaty zorganizowano z okazji polskiej premiery najbardziej wyczekiwanej książki kulinarnej tego roku – „Sztuka fermentacji” Sandora Ellixa Katza. Sztuka fermentacji to nietypowa książka kulinarna, bo nie znajdziesz w niej przepisów ze szczegółową listą składników, a raczej cenne wskazówki. Autor jest niekwestionowanym autorytetem w sztuce fermentacji, sam siebie nazywa „fermentacyjnym fetyszystą” ;). Sandor przekazuje kawał unikalnej wiedzy (to aż 600 stron!) o tym, jak ukisić dosłownie każdą jadalną roślinę, a także nabiał i mięso. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich entuzjastów kulinarnych eksperymentów.

Warsztaty sztuka fermentacji

Spotkanie odbyło się w warszawskim studiu CookUp, a poprowadziła je Agata Bielska, która jest fachowcem w kwestii zdrowego odżywiania i technik konserwacji żywności.  Warsztaty rozpoczęły się wykładem teoretycznym, podczas którego Agata pomogła zrozumieć proces fermentacji oraz wyjaśniła dlaczego bakterie znajdujące się w kiszonkach są tak ważne dla naszego zdrowia. Dowiedziałam się, że kiszone produkty są niezwykle wartościowe, bo: wzmacniają odporność, regulują pracę układu trawiennego oraz ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu. Prowadząca przekonywała, że przygotowanie kiszonek jest niezwykle proste w warunkach domowych. Do kiszenia wcale nie potrzebujemy przestronnej piwnicy ani specjalnych akcesoriów czy naczyń. Wystarczą słoiki, kawałek miejsca na kuchennym blacie i odrobina wyobraźni. A zamiast gotowych instrukcji czy ściśle określonych proporcji składników otrzymaliśmy cenne wskazówki i sugestie. Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy Agaty, którą zdobywała między innymi u samego mistrza Sandora.

Warsztaty sztuka fermentacji

Warsztaty sztuka fermentacji

Warsztaty sztuka fermentacji

Podczas swojego wykładu Agata zaprosiła nas do degustowania kiszonek, które sama przygotowała i przywiozła. Pojawiły się takie specjały jak: kapusta kiszona z kurkumą i imbirem – rewelacyjna w smaku, fermentowana salsa pomidorowa, kimchi z marchewki z dość pikantnymi dodatkami, fermentowany dip z nasion słonecznika, czy jajka kiszone w solance warzywnej z dodatkiem czosnku niedźwiedziego (to jajka można w ogóle kisić? Okazuje się, że tak i to z całkiem niezłym efektem. Były naprawdę smaczne). Muszę przyznać, że niektóre produkty poddawane kiszeniu były dla mnie nie małym zaskoczeniem.

Warsztaty sztuka fermentacji

Warsztaty sztuka fermentacji

Warsztaty sztuka fermentacji

Ciekawe porady Agaty od razu wykorzystaliśmy w praktyce. Na miejscu mieliśmy możliwość przygotowania kiszonek. A własnoręcznie przygotowane przysmaki zabraliśmy do domu.

Kilka godzin spędzonych w studiu kulinarnym CookUp to niezwykle inspirujący czas. Zdobytą wiedzę na pewno wykorzystam i mam nadzieję, że bez problemu uda mi się powtórzyć te smakołyki we własnej kuchni.