Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Pierogi ruskie

pierogi ruskie

Pierogi ruskie odkąd pamiętam są specjalnością babci (każdej babci;) i barów mlecznych (polecam np. Bar Teatralny w Gliwicach). Sam do tej pory kilka razy próbowałem je zrobić własnoręcznie. Niestety z mizernym skutkiem – aż do dzisiaj :)

Przepis na pierogi ruskie jest banalny, jednak żeby przygotowania nie zajęły całego, a nawet dwóch dni, trzeba się do tego odpowiednio zabrać. Ja jestem leniwy i raczej nie lubię przygotowywania jedzenia przez czas dłuższy niż 30 minut. W dodatku te niby łatwe w przygotowaniu pierogi ruskie wbrew pozorom mogą sprawić niemałe problemy. Twarde ciasto, woda na na talerzu, nie ten smak… właśnie z tymi kłopotliwymi detalami postaram się rozprawić w moim przepisie.

Farsz do pierogów ruskich to bardzo indywidualna sprawa. Wiele osób jako pierogi ruskie uznaje to, czym karmiły je w czasach dzieciństwa babcie. Dla jednych pierogi ruskie muszą być pikantne, z dużą ilością cebuli, dla innych nieco słodkawe, w przewagą sera i delikatnym akcentem ziemniaczanym. Ja podaję przepis na farsz neutralny, taki jaki spotkać można w dobrych barach mlecznych – niezbyt mocny, ale z charakterem :)

Najprostsza część tematu to zdefiniowanie składników i ich proporcji. Podane ilości powinny wystarczyć do przygotowania ok. 50 sztuk pierogów.

Składniki:

  • mąka pszenna – 300g
  • ciepła woda – 200 ml mocno ciepłej przegotowanej wody
  • ziemniaki – ok. pół kilograma
  • twaróg – 150 – 200 gram
  • 1 niewielka cebula
  • masło do podsmażenia cebuli
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie pierogów:

  1. Przygotowanie pierogów zacząłem od obrania ziemniaków do farszu. Ugotowałem do miękkości w osolonej wodzie.

  2. Kiedy tylko ziemniaki zostały odstawione do gotowania, zabrałem się za siekanie cebuli, którą następnie wrzuciłem na patelnię i zeszkliłem na maśle.

    pierogi ruskie przepis

  3. Nie lubię brudzić całej kuchni i być oblepionym mąką, więc zamiast stolnicy przygotowałem dużą miskę, do której wrzuciłem odmierzoną ilość mąki. Następnie stopniowo dolewałem do ciepłą wodę i mieszałem zawartość miski przy pomocy łyżki ( rączki czyste! :-) ).

    pierogi ruskie przepis

     

  4. Kiedy mąka z wodą połączyły się już w zwartą masę, zacząłem wyrabiać ciasto na pierogi ręką. Zajęło to dosłownie kilkadziesiąt sekund i w efekcie powstała miękka i sprężysta kula ciasta nie klejąca się do dłoni, a z misce nie pozostało prawie śladu po mące.

    pierogi ruskie przepis

  5. Kulę ciasta odłożyłem na bok i przykryłem ściereczką, tak żeby nie wyschło.

  6. W tym momencie ziemniaki były już ugotowane, więc odcedziłem je i zabrałem się do przygotowania farszu.

  7. A. Tradycja w tym momencie nakazuje wyjęcie wielkiego pudła z maszynką do mielenia, którą najpierw przez dwie godziny trzeba składać, potem przez 3 minuty zmielić ziemniaki, a na koniec przez dwie godziny myć i rozkładać całą machinę. Ja z tego punktu zrezygnowałem.

    B. W mojej ekspresowej wersji przepisu wyglądało to tak: ugotowane ziemniak, twaróg, cebulkę, sól i pieprz wrzuciłem do dużej miski i w kilka minut widelcem porozgniatałem ziemniaki i resztę składników. Mieszałem, stukałem i już po kilku chwilach powstała z tego ładna i jednolita masa. Drogie Panie, w przypadku braku siły, użyć mogą dodatkowego narzędzia w postaci faceta ;)

    pierogi ruskie farsz

  8. Kiedy farsz był już gotowy, zabrałem się za rozwałkowanie ciasta na pierogi. Wcześniej podzieliłem je na mniejsze części, tak żeby rozwałkowany placek zmieścił się na mojej niezbyt dużej desce/stolnicy. Co ważne ciasto powinno być rozwałkowane starannie i tak, żeby było po prostu cienkie. Im cieńsze ciasto tylko lepsze pierogi i bardziej miękkie.

    pierogi ruskie przepis

  9. Przy pomocy niedużej szklanki powycinałem z ciasta kółka, na które następnie nałożyłem ok. łyżeczkę farszu.

    pierogi ruskie przepis

    pierogi ruskie przepis

  10. Kolejny punkt programu – lepienie pierogów. Można do tego użyć specjalnej maszynki, którą za kilka złotych kupisz w większości marketów. Ja przygotowałem tylko ok. 30 pierogów, więc bez problemu poradziłem sobie zagniatając krawędzie ciasta palcami. Co ważne, włożyłem w tą czynność sporo wysiłku :) Dzięki temu pierogi nie rozleciały się podczas gotowania.

    pierogi ruskie

  11. Gotowe pierogi wrzuciłem do gotującej się osolonej wody i gotowałem ok. 4 minuty. Najlepiej jednak nie polegać na stoperze. Po 3 minutach wyjmij jednego pieroga z garnka i sprawdź czy jest już dobry. Generalnie pierogi powinny ugotować się miękkości w czasie 3 do 5 minut.

  12. WAŻNE! Pierogi najlepiej wyjmować z wody przy pomocy narzędzia, które pozwoli na ich dobre odsączenie z wody. Powódź na talerzu to chyba najgorsze co mógłbym zrobić po tym, jak przez kilkadziesiąt minut przygotowywałem moje pierogi! Do wyjmowania pierogów używam sitka z dużymi oczkami i po wyjęciu jednej porcji odczekuję kilka sekund, zanim układam pierogi na talerzu.

  13. Pierogi najczęściej podaję polane roztopionym masłem i oprószone świeżo zmielonym pieprzem. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie skwarków z boczku, lub podsmażenie na złoto drobno posiekanej cebuli.

pierogi ruskie

Smacznego! :)

Podobne przepisy

tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Ilość komentarzy: 274 - dołącz do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

274 odpowiedzi na “Pierogi ruskie”

  1. Daniel Buli pisze:
    5

    Prosty,Konkretny,Smaczny nic dodać nic ująć nawet ilość ta sama najlepszy z dotychczasowych przepisów ciasto bajka, byłem w błędzie że jajko dodaje się już wiem dlaczego były twarde. Pozdrawiam

  2. aga pisze:

    pierogi zrobiłam i wyrzuciłam-niestety nie nasze klimaty kulinarne,ale przepis na zrobienie ciasta pierogowego idealny -dopiero teraz nie muszę się urobić jak glupia zeby łatwo je rozwałkować

  3. kitka pisze:
    5

    …podzielam opinię, że najlepsze pierogi ruskie są w barze Teatralnym w Gliwicach…często tam je jadampozdawiam

  4. Domownicy pisze:

    Uwielbiam pierogi ruskie teraz możemy sobie sami zrobić już nie muszę się prosić mamy :) POLECAM przepis

  5. kmk pisze:

    Pierogi robisz pyszne , jestem tak samo leniwa jak Ty i też nie wyciągam maszynki.Mamy ten sam przepis i ten sam objaw upraszczania produkcji. Zmielony se to zwykła „paćka ” dla niemowląt.Szkoda , że nie napisałeś jakie wino podajesz ….Oj szkoda.Krycha.

  6. Ania pisze:

    Świetny, sympatyczny blog, widać, że pisany „po męsku” ;)
    Brawa za przejrzystość! Zawsze kiedy potrzebuję jakiejś informacji na szybko, mogę ją tutaj znaleźć bezproblemowo :)

    Pogodnych, smacznych Świąt Tomku, a w Nowym Roku jak najwięcej kulinarnych inspiracji i kuchennej weny!

    Pozdrawiam,
    Ania

    • Tomek Lach pisze:

      Ślicznie dziękuję Aniu za życzenia i komplementy! :-) Tobie również życzę wszystkiego co najlepsze, zdrowia, dużo miłości i spełniania marzeń :)

  7. Ola pisze:

    Mam przeogromna chec na takie domowe ruskie pierogi, ale….tutaj nigdzie nie dostane twarogu :-( W Azji poludniowo-wschodniej ogolnie raczej sie nie jada produktow mlecznych. Z wielkim trudem udalo mi sie kupic smietane kwasna. Jest bardzo gesta i tak sie zastanawiam czy moglabym ewentualnie jej uzyc zamiast twarogu? Czy ktos juz cos takiego probowal?

  8. kornelia pisze:
    5

    Pierwszy raz robiłam pierogi. Wyszły rewelacyjnie.Dziękuję za łatwy przepis :)

  9. Ewa pisze:
    5

    Marzyły mi się takie swojskie pierożki ruskie, ale jestem antytalencie do gotowania, a w kuchni mam 2 lewe ręce :( A tu proszę… taki prosty przepis, wszystko pokazane co i jak, po kolei! Sama nie mogłam uwierzyć jakie mi wyszły pierogi, pierwszy raz! … jemy już drugi dzień pod rząd ;)

  10. AniaP pisze:

    Dziękuję za komentarz. Faktycznie zrobiłam bład z farszem , czesc ziemniaków była jeszcze ciepła i na pewno to tez wpłynęlo na wynik końcowy. Nigdy na to bym nie wpadła., dziękuję.
    Z drugiej strony na pewno za cienko rozwałkowałam ciasto. Została mi jeszcze część ciasta i farsz więc jutro powtórka.
    Ciasto teraz nadal jest bardzo elastyczne( świetne proporcje, wyrazy uznania), jesli pozostanie takie do jutra to z niego znów skorzystam. Dam znac jak wyszlo.

  11. AniaP pisze:

    Katastrofa!!!
    Witam, zrobiłam dziś pierogi ruskie z tego przepisu i niestet/ y totalna porażka. Poradźcie co robię nie tak…. Ciasto samo w sobie wyszło rewelacyjne, niesamowicie spręzyste, farsz był przed ugotowaniem smaczny, po ugotowaniu mało wyrazisty ale następnym razem dodam więcej przypraw.

    Ale teraz do rzeczy…… Pierogi wyszły strasznie galaretowate, z części z nich wypłynął farsz , ciasto pierogowe miało smak kleiku dla chorych. Totalna porażka. Wydaje mi się, że moze za bardzo rozwałkowałam ciasto, zresztą sugerowałam się poradami autora przepisu: „Im cieńsze ciasto tylko lepsze pierogi i bardziej miękkie.” Na zdjęciu autora przepisu wydaje mi się teraz, że ciasto jest o wiele grubiej rozwałkowane niż to moje.
    Możecie mi poradzić czy chodzi o grubość ciasta bo na pewno go nie przegotowałam….. I pierogi były dobrze sklejone , rozwalały się w srodku a nie na zlepieniu.

  12. Asia pisze:
    5

    Świetny i szybki przepis! Bardzo czytelnie i jasno opisana każda czynność :) właśnie zrobiłam pierogi i wyszły mega pyszne! Ciasto mięciutkie a smak…niebo w gębie! Jedyna rzecz którą sobie jeszcze bardziej ułatwiłam to rozdrabnianie farszu (tłuczek do ziemniaków sprawdza się tu idealne i o wiele szybciej niż widelcem :) Pozdrawiam i dzięki za świetny przepis! Ląduje w moim prywatnym zeszycie z przepisami :)

  13. Lidia68 pisze:

    witam,
    tez robilam dzisiaj pierwszy raz pierogi, super przepis – ja dodalam lyzke oleju. Wyszly super. Nareszcie nie musialam sie bac, ze rodzinka bedzie mi wybijac szyby w oknach moimi twardymi pierogami. No i rzeczywiscie smakuja prawie tak samo jak z ” Baru Teatralnego” w Gliwicach :)

  14. wioletta pisze:
    5

    ja do ciasta na pierogi zawsze dodaję margarynę delmę, około 4 łyżek na kg. mąki ,wtedy dopiero ciasto jak plastelinka jest mięciutkie

  15. alla pisze:
    5

    właśnie staję do ruskich…robię od lat ale zawsze lubię poczytać co kto i jak :). dodaj do ciasta łyżkę oleju a będzie sprężyste :) a do farszu gałka muszkatołowa…wypróbuj a mam nadzieje ,że się nie zawiedziesz smakiem :D

  16. piotr pisze:

    150-200 GRAMÓW NIE GRAM!

  17. jakris250 pisze:

    Najlepsze ruskie pierogi robiła moja ciocia Krystyna P. a także jej córka Beata. Nikt nie dorównał im jeszcze w ruskich…

  18. basia pisze:

    Powiadasz , ze nie lubisz sie bawic za dlugo…..A co ja widze…?
    Babrasz sie z tą szklanką jak stara babcia.
    Ja robie waleczek jak na kopytka, tne nożem na takie placuszki i te potem walkuje .Nie muszę zrobic idealnych ale czas to pieniadz.A kiedy robisz szklanką to pptem zbieranie i walkowanie tych kawałków, powoduje ze ciasto robi sie twardsze a tego.Ahoj! :)

    • Wnuczka Babci Róży pisze:

      Moja Babcia robi kwadratowe i już. Pierogi z truskawkami dla sześciu osób, z pomocnikiem w mojej postaci do klejenia to 20 minut. Warto dodać, że po dwie porcje, bo mniej się nie da zjeść ;-). Normalnie wałkuje i tnie w szachownicę, przez co każdy pieróg to indywidualista. Kto by się tam urabiał po uszy wałkując po plasterku, albo szklanką, jak dwieście kaczek i cały ogród czeka.. (Ja kaczek już nie pamiętam, ale to wynalazek z tamtych czasów, przez co Babcia Róża na całym świecie znana jest jako ta Ciocia, co robi kwadratowe pierogi). Zastanawia mnie jedynie brak jajka w przepisie na ciasto. Hmm, chyba zrobie takie jak Babcia, z żółtkiem, bo jednak zęby saą po to, by mieć co ugryźć. Ale farsz wygląda dobrze, prosty i to najważniejsze.

  19. magda pisze:

    Jeśli chodzi o pierogi ruskie to najlepszy farsz jest z proporcji 1:1:1 tyle samo ziemniaków, twarogu i cebuli.

  20. Kisielek pisze:
    5

    Po przypadkowym natknieciu sie na ten przepis stalo sie… Dziś pierwszy raz zrobilam pierogi ruskie i wyszly super! proporcje troszke zmodyfikowalam -zamiast 1 cebuli dalam 3 i wiecej pieprzu – akurat lubie bardziej pikantne i pieprzne potrawy :) ciasta zrobilam z 500 dag maki i 2 szklanek wody – pierogi byly średniej wielkości. Ciasto faktycznie wyszlo jak te „babcine” – mięciutkie, sprężyste. Super :)

  21. ksenia56 pisze:

    Witam wszystkich smakoszy pierogów..ja dzis robie ruskie pierogi, wczoraj robiam pierogi z serem, dzis beda pierogi ruskie.bardzo lubie lepic pierogi ale jeszcze lepiej lubie je jesc.. pozdrawiam ksenia.. musze podzielic sie dobra uwaga.. jesli nie zjecie pierogów na obiadek mozna pierogi mrozic. surowe pierogi kłade na lniana sciereczke na tacce ..gdy ztwardneja zbieram i przekładam do woreczka foljowego, i do zamrazarki..super polecam.,

  22. Kinga pisze:

    Zajebisty przepis. Dawno ich nie robiłam.

  23. urszula83 pisze:

    fajnie i super dokładnie opisane czynności :)

  24. Teresa S pisze:
    5

    Oczywiscie5*****

  25. Teresa S pisze:

    Witam!Pierozki wyszly super,moje pierwsze w zyciu,juhu!tylko farszu zostalo dosc duzo,chyba za malo nakladalam?Dzis robie ponownie!Pozdraeiam

  26. mooruska pisze:
    5

    Ja zrobilam lekko powiekszona porcje, z chudym twarogiem 0%. Wyszlo przepysznie :-) Cebula na masełku a nie na margarynie to mała, a znacząca różnica :-) Dzięki za przepis i pozdrawiam!

  27. justynkaStach pisze:
    4

    Farsz pierwsza klasa fakt faktem farszu mi wyszło więcej niż ciasta ale sie zdarza :-) to co zostało odrazu znikło. polecam

  28. Klaudia pisze:
    5

    Świetny przepis ja jeszcze dodałam troszkę maggi i były jeszcze lepsze

  29. Magdi pisze:

    Dzięki za przepis. Wypróbuję w sobotę :)

  30. Ciasteczka pisze:
    5

    Pierwsze pierogi w życiu, wyszły przepyszne :) dzięki za przepis

  31. Anka pisze:
    4

    Ja robię bardzo podobnie, z tym że do ciasta dodaję jedno jajko i do farszu daję skwarki z boczku. A i ważne, żeby ziemniaki były chłodne, bo połączenie sera z ciepłymi pyrami daje niezbyt fajny efekt… Dużo soli i pieprzu i voila! :D

  32. Anqo pisze:
    5

    Rewelacyjny przepis! Robiłam pierogi po raz pierwszy i wyszły boskie! Wielkie Dzięki!!

  33. Edysia pisze:

    Teatralny to mistrzostwo kiedyś jeszcze w śieraku były dobre, ale dziś biorę się za twój przepis :) mam nadzieje że wyjdą

  34. Patrycjaa pisze:

    Działam wedle twojego przepisu Kolego :) pierogi będę robić drugi raz w życiu , pierwsze wyszły podobno świetne .. :D nie lubie się brudzić i marnować czasu więc zgodnie z twoją instrukcją przystępuje do działania . Eh .. no i jeszcze jedno jak się zmęcze zawołam kogoś z sąsiadów , bo mężczyzna kazał zrobić a rączki umywa hehe :D 3maj kciuki ;)

  35. Justyna pisze:
    5

    Moje pierwsze (udane) pierogi w życiu okazały się… niesamowite! Jestem z nich taka dumna ;) Taka mała rzecz a jak cieszy! Nigdy nie mogłam znaleźć dobrego przepisu na ciasto. Twój okazał się szybki, prosty i rewelacyjny. Z pewnością przetestuje jeszcze inne Twoje przepisy. Dziękuję !!

  36. aja pisze:

    Pamiętam czasy gdy odwiedzalam „teatralny” świetna i prosta kuchnia, pierogi , naleśniki, oj palce lizać :-) zobaczymy co wyjdzie z Twojego przepisu:-)

  37. Ania pisze:

    no to zobacze jakie mi wyjda,wlasnie sie zabralam za robotę:))juz pachnie:))

  38. Daru20 pisze:

    Uwielbiam pierogi ruskie, wielu znajomych moimi pierogami się zajada i dziwi ze pomimo tak młodego wieku (20lat) potrafię ulepić tak pyszne pierogi, moja teściowa się nimi zajada i tylko czeka aż do nich przyjadę i zrobię je na obiad, najbardziej lubię pierogi ze śmietana i cebulką zeumieniona na złoty kolor. Jutro robię na obiad ❤☑

  39. BartMirka pisze:
    5

    Świetny przepis. Idealny dla mnie. Dzieki niemu zrobilam moje pierwsze w zyciu pierogi! Optymalizacja doskonała (pomysł z miska i brakiem maszynki do mięsa której rozkladanie i skladanie zawsze mnie przerażalo. Wielkie dzięki

  40. Ruda pisze:

    Tomku przepisy są super , a sposób w jaki je podajesz -pełne humoru ,nawet najbardziej opornych zachęcą do gotowania pozdrawiam

  41. Gonia pisze:
    5

    przepis i sposób opisania go – supermój przepis na ciasto pierogowe szybkie łatwe i banalne !- 2 szkl mąki pszennej- 1,5 łyżki oleju – 200ml gorącej wody- szczypta solizalewam mąkę wrzątkiem, dodaję resztę składników czekam chwilę aż się „zaparzy” i .. chwila moment ciasto gotowe ! od tego czasu co znalazłam ten przepis na necie lepienie pierogów to dla mnie miłe chwile :)pa, pa

  42. agatakujpom pisze:

    przepis z humorem chyba się zakochałam może nie w autorze ale w sposobie opowiadania na temat pierogów napisze kiedy zrobie

  43. Karolina pisze:
    5

    Dzis zrobilam pierwsze pierogi w zyciu.Przepis zmodyfikowalam-ciasto: maka, goraca woda, zoltko jajka, lyzka oliwy.Ciasto odpoczywalo jakies 15 minut prze walkowaniem;Wyszlo po prostu idealne..Bardzo dziekuje za pomysl z miska. Od siebie poglabym dorzucic, aby zawsze przykrywac czysta siereczka ciasto czekajace na rozrobienie oraz pierogi juz zrobione. Pozdrawiam serdecznie.

  44. Ula pisze:

    Dziekuje za ten przepis. Cieszę sie ze tak szczegółowo opisane poszczególne etapy. Jutro gotuje po raz pierwszy pierogi ruskie i bardzo mi zalezy ny wyszły dobre bo to jedno z. ulubionych dań mojego męża. Zastanawiam sie tylko nad dwoma sprawami, czy zrobić je już dziś bo mąż lubi odsmażane i czy zrobić z mniejszej ilości farsz tak by zrobic pozostałe na słodko? (Ja osobiście takie wole, ale nigdy nie jadłam dobrych ruskich, wiec moze w tych sie zachwyce ;-)

    • Tomek Lach pisze:

      Ula możesz zrobić wcześniej, ugotować, polać masłem i zostawić w lodówce do odsmażenia na drugi dzień :) Ciasto na pierogi jest na tyle uniwersalne, że może go użyć z dowolnym farszem i na słono i na słodko

  45. kicia pisze:
    4

    sprobujcie polac buleczka tarta smazona na maselku! pycha

  46. Mama w Niemczech pisze:

    Mimo poznej pory skusilam sie na wykonanie pierogow wg Twojego przepisu i udalo sie :) Na probe zrobilam dwa pierozki, reszta bedzie jutro swiezo robiona bo zawsze mam problem jak ulepie pierogi, to potem mimo podsypania maki na talerzu, pierogi i tak mi sie kleja do talerza a przykryte sciereczka sa suche i twarde :(
    Pozdrawiam moje kochane rodzinne Gliwice.

  47. Monia pisze:

    Chodza za mna od paru tygodni ruskie pierogi ;) Zawsze sie balam je robic bo ciasto wychodzilo mi twarde i ogolnie jedna wielka katastrofa. Twoj przepis jest taki prosty i przystepny, ze chyba sie skusze na kolejna probe. Mam jednak pytanie co do maki. Czy musze uzyc pszennej? Czy ciasto moze mi wyjsc z takiej 'do wszystkiego’? Tylko taka mam pod reka…

  48. robie pisze:

    wlasnie robie , pozno i nie na trzezwo wiec mam nadzieje ze wyjda jak na zalaczonym zdjeciu, podrowienia ;)

  49. ewelina pisze:

    Jesteś moim Bohaterem. Od kiedy pamiętam, pierogom towarzyszyła aura magiczna. Pytając Babcię, czy mogę pomóc kleić pierogi słyszałam odwieczne”Ewelinko, rozkleją się jeszcze i co będzie?”. I to „co będzie” nie pozwalało mi robić pierogów do 01.01.2015. Wtedy znalazłam ten przepis i pierogi zrobiły się już po raz 2-gi – na 30-tą rocznicę moich rodziców:) dzięki i pozdrawiam serdecznie :)
    P.S. nie tylko Rodzice ale i Chłopak mega zadowolony :)

  50. Renata pisze:

    Witam, polecam dodać do farszu posiekany koperek, dosyć dużo. Można wtedy nie dodawać smażonej cebuli (nie ma potrzeby gdy jest już koper) Jest to dużo lżejza wersja ruskich a efekt zaskoczył, bardzo pozytywnie, wiele osób.
    Pierogi można podać z kurkami w śmietanie i wtedy to już jest wersja bardzo elegancka. (Kurki w śmietanie : podsmazyć kurki, większe podzielić na kawałki, sól , pieprz do smaku. Gdy kurki będą usmażone dodawać śmietanę 30% i trochę ją zredukować)

    • Sylvia G pisze:

      Zaraz, to pierogi ruskie czy ruskie z koprem i jeszcze z kurkami w smietanie? Rozumiem ze kurki w smietanie sa zamiast farszu serowo-ziemniaczanego?

  51. Kasiek pisze:
    5

    bardzo dobry przepis, pierogi pyszne, mój 6 letni syn pomagał lepić i stwierdził, że najlepsze jakie jadł ;)

  52. kaka pisze:
    5

    W takim razie idę robić pierogi. Smacznego wszystkim:)

  53. Wioletta pisze:
    5

    Rewelacja!! Nawet ilośą wyszła ta sama. Pierwszy raz w życiu robiłam pierogi i wszystko wyszło. Nawet nie rozklejały się.Dziękuję Panie Tomku za przepis!

  54. Ania pisze:
    5

    Pierogi cudowne, aksamitne przez 15 lat nie miałam odwagi gotować pierogów bo ciągle nie wychodziło mi ciasto, od dzisiaj będę karmic rodzinę częściej ;)Dziękuję za świetny przepis ;)

  55. mjam pisze:

    troche plaskie. Pamietam ze najlepsze byly grubaski a nie takie platfusy

  56. Asia pisze:
    5

    Pięknie wyglądają..a jaki porządek w miejscu pracy :)U mnie zawsze cała kuchnia biała :D

  57. Jarek W. pisze:
    5

    Super przepis! Właśnie zakończyliśmy konsumpcję i całej rodzince smakowało. Faceci i ich kuchnia znowu górą!!! Dzięki.

  58. Robert pisze:

    Prosty przepis. Będę próbował:-) Moja rodzina ze strony ojca pochodzi z północy kraju i w zasadzie nie jemy lub „raz na ruski rok” ruskie pierogi. Nie ma u nas takiej tradycji, zatem moja babcia nie robiła mi takich pierogów. Aby zjeśc ruskie musiałem jechać do rodziny ze strony mojej matki pochodzącej z południowo-wschodniej Polski.

  59. werkli pisze:
    5

    Doskonały przepis, pierwszy raz w życiu robiłam te pierogi (dla znajomych z zagranicy – jestem na wymianie i przygotowywałam Polish Dinner). Wyszły znakomicie, wszyscy byli zachwyceni! Dzięki za przepis :)

  60. marzena małkowska pisze:

    no

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php