Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Ciasto wiśniowe z migdałami

Ciasto wiśniowe z migdałami

W naszej rodzimej, polskiej kuchni od zawsze podziwiam przywiązanie do tradycji korzystania z owocowych skarbów pozyskiwanych z przydomowych ogródków i sadów. Truskawki, wiśnie, czereśnie, porzeczki, agrest, …i tak mógłbym wymieniać jeszcze długo smakołyki, które w swoich spiżarkach pod różną postacią przechowuje niejedna babcia. 

Przez cały rok można wyczarować z nich niezwykle proste, a przy tym niezwykle smaczne, tradycyjne wypieki czy desery. Ja sam od kilku lat staram się zamykać aromaty i kolory lata w butelkach z własnej roboty nalewkami. Bo nie ma nic lepszego, niż żywe wspomnienie zeszłorocznego lata, kiedy za oknem marzec czy kwiecień funduje nam nieprzyjemnie chłodne dni. I właśnie taki jest ten przepis na tradycyjny wiśniowy placek. Prosty i szybki w wykonaniu, ale każdy kolejny kęs ciasta pozwala odpłynąć myślami do ciepłych letnich dni.

Pod przepisem znajdziecie zaproszenie na Festiwal Nalewek i informację o konkursie z atrakcyjnymi nagrodami, a tymczasem zabieramy się za pieczenie!

Składniki na ciasto wiśniowe

Podane proporcje wystarczą do upieczenia ciasta w formie 30×20 cm i uzyskania ok. 15 porcji ciasta.

  • wiśnie bez pestek (świeże, mrożone, z kompotu, nalewki) – ok. 400-500 g
  • nalewka wiśniowa lub likier owocowy – 1 kieliszek
  • mąka pszenna – 200 g
  • proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
  • jajka – 2 sztuki
  • masło – 125 g
  • cukier brązowy – 100-120 g
  • ekstrakt z migdałów – 2 łyżeczki
  • kwaśna śmietana – 5-7 łyżek
  • migdały w płatkach – 100 g
  • cukier puder do podania

Wykonanie ciasta

  1. Do miski przesiej mąkę, następnie dodaj do niej proszek do pieczenia i cukier – całość wymieszaj.

  2. W drugiej misce zmiksuj roztopione i przestudzone masło z jajkami, i z ekstraktem migdałowym, tak by powstała gładka i jednolita masa.

  3. Następnie dodaj do masy jajeczno-maślanej śmietanę, i dodawaj małymi porcjami mieszankę sypkich składników – cały czas przy tym mieszając. Dopiero jak masa będzie jednolita dodawaj kolejną porcję suchych składników.

  4. Tak przygotowane ciasto przełóż do formy (ta na zdjęciu ma wymiary 30 na 20 cm) wysmarowanej dokładnie masłem. Dokładnie wygładź jego powierzchnię i ułóż na wierzchu wiśnie pozbawione pestek i skropione odrobiną nalewki lub likieru owocowego – ten sekretny dodatek zapewni dodatkową porcję aromatów, które wzbogacą ciasto.

    ciasto z wiśniami

    Wiśnie mogą leżeć luźno na wierzchu ciasta, ponieważ w trakcie pieczenia i tak ciasto urośnie i wchłonie do środka większość owoców. Na samym końcu posyp ciasto połową płatków migdałowych.

  5. Ciasto wiśniowe upiecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 175 st C (górna i dolna grzałka) przez ok. 50 minut. Po zaliczeniu testu suchego patyczka ciasto możesz wyjąć z piekarnika i zaczekać aż przestygnie.

    ciasto z wiśniami

    W tym czasie drugą porcję migdałów upraż na suchej patelni i posyp nimi upieczone ciasto.

  6. Przed podaniem wystarczy że oprószysz ciasto cukrem pudrem.

    ciasto z wiśniami

Tak przygotowane ciasto możesz podać praktycznie zaraz po upieczeniu. Świetnie przechowa się w temperaturze pokojowej (przykryte np. papierem śniadaniowym) przez 1-2 dni. Polecam oprószenie ciasta cukrem pudrem przed samym podaniem. Dzięki temu będzie się rewelacyjnie prezentować.

Moim zdaniem takie tradycyjne ciasto wiśniowe najlepiej prezentuje się w wersji dość niskiej (jak na poniższym zdjęciu), nawet jeżeli w trakcie przekładania surowego ciasta do formy wydaje Ci się, że jest to za mało, nie przejmuj się ponieważ na pewno wyrośnie mocno w trakcie pieczenia i zwiększy swoją objętość przynajmniej dwa razy.

Jak widzisz na zdjęciach w tym przepisie: przed wstawieniem do piekarnika wiśnie po prostu leżały luźno na masie, a po upieczeniu znalazły się w samym środku – przy czym one nie opadły na dół, a po prostu ciasto tyle urosło. :-)

ciasto z wiśniami

Konkurs i zaproszenie na Festiwal Nalewek i Win owocowych

17 czerwca 2017 w Toruniu odbędzie się Festiwal Nalewek i Win Owocowych, pod hasłem przewodnim Ogród Smaków. Chciałbym zaprosić Was na ów Festiwal – będziemy mogli się na nim spotkać, ugotować wspólnie coś pysznego na warsztatach kulinarnych i porozmawiać o naszych wspólnych kulinarnych pasjach.

W ramach festiwalu odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń, a jeżeli robisz pyszne nalewki lub wina owocowe zgłoś swój trunek do Konkursu, w którym główna nagroda to aż 5000 zł!

  • WAŻNE: Pierwszy etap konkursu trwa do 30 kwietnia

Kliknij tutaj i sprawdź szczegóły na temat Konkursu i Festiwalu.

ciasto wiśniowe z migdałami

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

2 odpowiedzi na “Ciasto wiśniowe z migdałami”

  1. Anna pisze:

    Bardzo efektownie wygląda to ciasto. Aż slinka leci. Bede musiała je koniecznie upiec. Super przepis. Dzięki Tomku. Masz świetne pomysły. Czesto korzystam z nich bo sa proste aczkolwiek wykwintne. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php