Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Czyszczenie kurek

Uwielbiam kurki. To jedne z najsmaczniejszych grzybów. Zawsze miałem jednak opory przed kupowaniem ich do przyrządzenia w domu ze względu bardzo problematyczne czyszczenie z piasku i innych zanieczyszczeń – to bardzo upierdliwa i czasochłonna czynność.

Samemu zdarzyło mi się usmażyć przepysznie wyglądające kurki, które nie nadawały się do jedzenia ze względu na strzelający w zębach piasek :(

Najlepszy sposób na czyszczenie kurek

Po wypróbowaniu różnych domowych sposobów na czyszczenie kurek udało mi się w końcu poznać najlepszą metodę. Warto wiedzieć, że długie moczenie i przemywanie pod bieżącą wodą nie służy grzybom, ale poniższy sposób nie szkodzi kurkom prawie wcale.

Zaczynamy czyszczenie:

1. Kurki umieść w sporej misce, posyp je sporą ilością soli – np. jedną łyżeczką, a następnie zalej wrzącą wodą

Czyszczenie kurek

2. Zalane wrzątkiem kurki delikatnie zamieszaj i odczekaj kilkanaście sekund, aż magicznym sposobem piasek i inne zanieczyszczenia opadną na dno.

Czyszczenie kurek

3. Następnie odłów kurki przy pomocy cedzaka i odłóż do dużego sitka lub durszlaka aby pozbyć się wody. Jeżeli po pierwszej takie operacji na kurkach nadal widoczne są drobiny ziemi, piasku i inne zanieczyszczenia, procedurę możesz powtórzyć spokojnie jeszcze jeden lub dwa razy. Mi zawsze udaje się oczyścić w ten sposób kurki za drugim lub trzecim zalaniem wrzątkiem.

Kurki

4. Czyste kurki użyj już wedle własnego uznania – ja najbardziej lubię je usmażyć na maśle z czosnkiem i podać z odrobiną natki pietruszki :)

Kurki na maśle

Naukowe wyjaśnienie tej fenomenalnej metody

Jeden z czytelników podzielił się bardzo fachową analizą tego sposobu czyszczenia kurek. Cóż, to robi wrażenie i pozostaje uwierzyć na słowo, że właśnie takie zjawiska mają miejsce i dlatego kurki udaje się skutecznie oczyścić:

Sól zmniejsza napięcie powierzchniową wody a wrzątek powoduje wytworzenie przez kurki soku-mazi który „wyrzuca” zabrudzenia. Reszte załatwia grawitacja.

tagi: , , , , ,

Ilość komentarzy: 21 - dołącz do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 odpowiedzi na “Czyszczenie kurek”

  1. smaczne-zdrowe pisze:

    Z zimna wodą też daje radę. Postępuję tak od lat. Sól do wody z kurkami, zamieszać i brud dosłownie sam odpada. Pozdrawiam ;-)

  2. kogut pisze:

    genialne :D dzięki

  3. Smieszek pisze:

    Rewelacja!! Naprawdę dziala

  4. justyna pisze:

    też tak robię działa

  5. B.B. pisze:

    Rewelacja !

  6. wit pisze:

    A czy przypadkiem nie wpływa to na pozbawienie kurek aromatu i smaku? Mam dziwne obawy że tak :/

  7. IZa pisze:

    Kurki oczyszczone – sposób genialny! jedyny problem jest taki, że mam wrażenie, że straciły smak :(

  8. Jadwiga pisze:

    Mnie jest wszystko jedno JAK to działa,podobnie jak nie interesuje mnie, dlaczego auto jedzie. Metoda super,sprawdziłam. Nie trzeba dorabiać ideologii,żeby się wymądrzać. Smacznego1

  9. Władek pisze:
    5

    Cześć. Znałem tylko sposób na czyszczenie grzybów z mąką, wypróbowałam z solą, jest wydaje mi się skuteczniejszy jeśli chodzi o piasek i ziemię. Natomiast igliwie i reszta poszycia leśnego, nawet ta odklejona od grzybów pływa z nimi na powierzchni .Wyciągając łyżką cedzakową, wyciągnąłem wszystko ,oprócz piasku i ziemi ,które pozostały na dnie. Wziąłem drugą miskę z czystą ciepłą wodą, wrzucałem po kilkanaście kurek, każdą brałem w palce za nóżke i zataczając wolne kuliste kręgi nadawałem wodzie ruch wirowy. Wszystko raz odklejone przez sól odpływało na bok naczynia, osiągając na ściankach.Grzybki były czyste, tylko z kilku musiałem coś wydłubać z blaszek, trwało to chwile, a było ich naprawdę sporo. Poza tym ma to tę zaletę, że wypłukuje sól, którą były już potraktowane nasze grzybki, co ma znaczenie gdyby ktoś zapomniał i znów solił przy przyrządzaniu. Życzę udanych zbiorów . Pozdrawiam

  10. Mallebellum pisze:

    Yeah

  11. radosna55 pisze:

    Witam skorzystałam z przepisu szybkiego czyszczenia kurek.. zrobiłam to dwa razy i się udało są czyste i teraz się studzą .

  12. Łucja pisze:
    5

    bardzo skuteczne oczyszczanie kurek ,wypróbowałam ,a złymi opiniami nie przejmuj się .Brawo dla Wioletty! smaczna kobitka…

  13. Łucja pisze:
    5

    bardzo skuteczne oczyszczanie kurek ,wypróbowałam ,a złymi opiniami nie przejmuj się

  14. LENA pisze:
    5

    Bardzo skuteczny sposób pozbyć się piasku. Jak długo należy smażyć?

  15. Violetta W. pisze:
    5

    Z przepisu na oczyszczanie kurek najbardziej podobało mi się naukowe wyjaśnienie dlaczego grzyby udaje się tak skutecznie oczyścić. Teraz sama do kąpieli w wannie często używam soli zamiast płynu. Efekt jest porażająco zadowalający. Po kąpieli, na dnie wanny jest mnóstwo piachu i zabrudzeń. W czasie i po kąpieli wydziela mi się też dużo „soku-mazi”. Ale zapewniam Was, że nie mam TAM żadnych grzybów czy grzybicy.Smacznego!

  16. em pisze:

    bea soli też działa :)

  17. Miki pisze:

    Z całym szacunkiem ale napięcie powierzchniowe wody nie jest związane z użyciem soli. Napięcie powierzchniowe silnie zależy od temperatury cieczy. Zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury.
    Na napięcie powierzchniowe wpływają surfaktanty, tj. środki powierchniowo czynne jak mydła, emulgatory i detergenty.

    Na marginesie albo należy staranniej odbierać edukację i nie próbować powierzchownej wiedzy maskować pseudozawodowym autorytetem.

  18. wojtek - technolog żywienia zbiorowego pisze:
    5

    Przepis na kurki normalny, ale zainteresowała mnie technika czyszczenia. Potwierdzam skuteczna. Sól zmniejsza napięcie powierzchniową wody a wrzątek powoduje wytworzenie przez kurki soku-mazi który „wyrzuca” zabrudzenia. Reszte załatwia grawitacja. Pozdrawiam i dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php