Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Jaki ryż wybrać?

Health Food

Ryż najbardziej kojarzy się z Chinami, jednak od dawna stanowi podstawę wielu kuchni świata. Jest składnikiem sushi, risotto czy polskich gołąbków, a także wielu innych ciekawych potraw.

Zacznę od tego, że na świecie wyróżnia się około 150 tysięcy odmian ryżu. Ryż biały, brązowy, jaśminowy… Wymieniać można długo, odmian jest naprawdę sporo. Skupię się tutaj na najważniejszych i najbardziej znanych rodzajach.

Długość ziaren

Istnieje podział ryżu ze względu na długość ziaren, gdzie wyróżnia się trzy rodzaje ryżu:

  • Ryż krótkoziarnisty – charakteryzuje się prawie okrągłymi ziarenkami o długości około 5 mm. Ryż ten bardzo łatwo wchłania wodę, ziarna po ugotowaniu są miękkie, tracą swój kształt i sklejają się. Cechy tego ryżu wykorzystywane są w takich potrawach jak: sushi, risotto, czy paelii. Bardzo popularny ryż w Azji.
  • Ryż średnioziarnisty – długość ziaren wynosi około 6 mm. Sprawdzi się do deserów i risotto.
  • Ryż długoziarnisty – ziarna tego ryżu są podłużne, mają ponad 7 mm długości, zawierają mniej skrobi, są zatem bardziej sypkie niż ryż krótkoziarnisty. Po ugotowaniu ryż ten nie skleja się. Idealny do zup i sałatek.

Kolor ma znaczenie

  • Ryż biały – chyba najbardziej popularna odmiana, na pewno znajdziesz go w swojej kuchni. Ma delikatny smak. Podawany jest procesowi tzw. polerowania, przez co nie jest bogaty w składniki odżywcze. Czas gotowania tego ryżu wynosi około 20 minut.
  • Ryż brązowy – obfituje w liczne składniki odżywcze. Zawiera błonnik, magnez, żelazo i witaminy z grupy B. Wymaga dłuższego gotowania niż ryż biały. Ma charakterystyczny orzechowy posmak. Sprawdzi się jako dodatek do mięs i farszów.
  • Ryż czerwony – to ryż niełuskany, bardzo podobny do brązowego. Zawiera cenne składniki odżywcze.
  • Ryż czarny – nazywany także dzikim. Ryż ten również jest niełuskany o dużej zawartości składników odżywczych, z tą różnicą, że dodatkowo zawiera jeszcze antocyjany, czyli przeciwutleniacze pomocne w walce z nowotworami. Po ugotowaniu zmienia barwę na fioletową.
  • Ryż żółty – popularny w krajach azjatyckich. W Polsce znajdziesz go w sklepach ze zdrową żywnością. Cechy charakterystyczne – słodki i kleisty.

Są również podziały bardziej szczegółowe uwzględniające konkretne odmiany ryżu, które różnią się ilością wartości odżywczych oraz smakiem.

  • Ryż parboiled – to ryż biały długoziarnisty. Zawiera sporo cennych składników. Szybko się gotuje i nie klei się. Dobry do sałatek.
  • Ryż basamti – ryż o długich ziarnach białych lub brązowych. Ma lekko orzechowy zapach i smak. Nie skleja się. Sprawdzi się do sałatek, mięsa i ryb.
  • Ryż jaśminowy – pochodzi z Tajlandii. Ma białą barwę, kwiatowy zapach i delikatnie słodki posmak. Nie skleja się podczas gotowania. Pasuje do deserów, mięs, ryb, warzyw i sałatek.
  • Ryż arborio, carnaroli i loto – są to włoskie odmiany ryżu. Ich ziarna mają okrągły kształt. Podczas gotowania ryż ten wydziela bardzo dużo skrobi, co sprawia, że jest kleisty. Wykorzystywany jest głównie do risotto.
  • Ryż kleisty –  jest to typowo japoński ryż. Istnieje wiele odmian. To co je łączy – to, że ziarna są krótkie, po ugotowaniu sklejają się i mają słodki smak. Ryż ten stanowi podstawę sushi.
tagi:

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

2 odpowiedzi na “Jaki ryż wybrać?”

  1. Jot pisze:

    Dziękuję za wyczerpujący artykuł i światełko w tym gąszczu ryżu. Pozdrawiam :)

  2. Małgorzata pisze:

    Ryż czarny to inna odmiana niż ryż dziki (zresztą dziki nie jest ryżem, ale używana jest w jego przypadku nazwa ryż).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php