Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Żurek – mój ulubiony przepis

Żurek – mój ulubiony przepis

Żurek to moja ulubiona zupa i konkurować z nim może jedynie bożonarodzeniowy czerwony barszcz :) Nie wiem dlaczego, ale przez długi czas nie gotowałem go sam. Ostatnio jednak dorobiłem się przepisu na idealny żurek – w sam raz kwaśny, z konkretną nutą majeranku, ugotowany na bazie esencjonalnego mięsnego wywaru.

…aż mi ślinka cieknie jak to piszę :-)

Tworząc ten przepis chcę oprócz samej receptury omówić najważniejsze elementy dobrego żurku. Zdarzyło mi się niestety wielokrotnie próbować nie do końca poprawnych wersji tej zupy. A to żurek był zbyt kwaśny, a to zbyt gęsty, czasem przypominał mdłą kartoflankę, innym razem zaś najwięcej w talerzu było marchewki.

Zobacz przepis w wersji wideo:

Subskrybuj ➜ Nie przegap nowych filmów, zasubskrybuj mój kanał na YouTube

Sekret udanego żurku

Sekret udanego żurku tkwi przede wszystkim w odpowiednio zbalansowanych smakach i aromatach. 

Dokładniej rzecz biorąc chodzi o odpowiednie proporcje składników. Ponieważ każdy z głównych składników żurku jest bardzo charakterny, konieczne jest takie dobranie proporcji, aby zakwas, czosnek, chrzan i mocno mięsny wywar stworzyły perfekcyjnie harmonijną mieszankę. Nie jest to trudne, ale z moich doświadczeń wynika, że jednak dość często coś się nie zgadza.

Żurek w różnych regionach Polski

W różnych regionach kraju żurek gotuje się wedle różnych receptur. Różnica najczęściej polega na użyciu różnych rodzajów mięsa czy wywaru/bulionu. Do żurku używa się wędzonych kości, wędzonki, szynki, smażonej kiełbasy, białej kiełbasy, czy żeberek – ja mam jeszcze inny sposób, dzięki któremu uzyskuję głęboki mięsny aromat zupy.

Często spotyka się też w żurku marchew, ziemniaki, a nawet dodatek sporej ilości chrzanu – dla mnie jednak zarówno obecność marchewki jak i ziemniaków odwraca uwagę od tego, co w tej zupie najlepsze. Marchewka dodatkowo wprowadza za dużo słodyczy do smaku zupy. Ziemniaki są do przyjęcia, jeżeli zależy Ci na ugotowaniu sycącego żurku, który stanowił będzie jednodaniowy obiad dla całej rodziny.

Żurek - przepis

Czas przygotowania

Według podanego niżej przepisu ugotowanie żurku powinno zająć ok. 50 minut.

Składniki żurku

Lista składników wymaga krótkiego wstępu. Do przygotowania dobrego żurku potrzebne są dobrej jakości produkty. Tu nie ma kompromisów – ja zwykle używam domowego rosołu lub własnej roboty bulionu (nawet wołowego) z zamrożonych zapasów. Postaraj się też o kupno jak najlepszej jakości zakwasu lub o produkcję własnego.

Podane proporcje powinny wystarczyć na 6-8 porcji.

  • 2 litry bulionu
  • 500 ml zakwasu żytniego
  • cztery białe kiełbasy (surowe)
  • 200 g boczku
  • 1 duża cebula
  • 2 łyżeczki chrzanu
  • 1 ząbek czosnku
  • 3 łyżki śmietany 30% lub 36%
  • suszony, starty majeranek
  • sól i pieprz do smaku
  • do podania ugotowane na twardo jajka

Przygotowanie żurku

  1. Zaczynam od pogrzania bulionu.

  2. Na patelni podsmażam pokrojony w kosteczkę boczek, a kiedy zacznie się z niego wytapiać tłuszcz, dodaję posiekaną w kostkę cebulę i smażę na średnim ogniu, aż boczek i cebula ładnie się zrumienią.

  3. Do gorącego bulionu dodaję zawartość patelni, a także białą kiełbasę w całości i gotuję wywar na małym ogniu przez ok. 30-40 minut do czasu, aż zyska wyraźny mięsny smak i aromat.

  4. Do tak przygotowanej bazy dodaję zakwas (dobrze rozmieszany). Na początek jedynie połowę, żeby żurek nie wyszedł zbyt kwaśny. W razie potrzeby dolewaj zakwas do uzyskania pożądanego smaku.

  5. Następnie do garnka dodaję rozgnieciony lekko ząbek czosnku, dwie małe łyżeczki chrzanu i przede wszystkim majeranek. Majeranek w ilości mniej więcej jednej łyżki stołowej w trakcie dodawania do zupy mocno rozcieram w dłoniach, dzięki czemu uwalnia się bardzo dużo aromatów. Majeranku w żurku nigdy za wiele :)

  6. Zupę gotuję w ten sposób jeszcze przez kilka minut na niewielkim ogniu, a na sam koniec, już po zdjęciu garnka z ognia, dodaję śmietanę. Pamiętaj o tym, że trzeba ją koniecznie zahartować kilkoma łyżkami gorącego żuru, a dopiero potem wlewać do garnka.

  7. Przed podaniem kroję kiełbasę w plasterki, a zupę doprawiam solą i pieprzem do smaku.

Żurek - przepis

Zakwas na żurek własnej roboty

Ja bez obaw korzystam z zakwasu kupnego. Zwykle nawet w osiedlowych sklepach można dostać naprawdę dobry zakwas na żurek, a często można nawet wybierać spośród kilku różnych produktów od różnych producentów. Jestem ojcem małego dziecka, sporo pracującym człowiekiem, i spędzanie kilku dni na przygotowaniu zakwasu zupełnie mi się nie kalkuluje, szczególnie że tak jak napisałem można go bardzo łatwo kupić. Co innego zakwas do pieczenia chleba ;)

Jeżeli jednak masz czas i chęci na przygotowanie własnej roboty zakwasu, to jest na to prosty i niezawodny sposób:

  1. Do słoika wsyp 7-8 łyżek dobrej jakościowo mąki żytniej
  2. Zalej mąkę 0,5 litra wody
  3. Przykryj słoik gazą lub ściereczką i odstaw na 4-5 dni (pamiętaj aby jeden lub dwa razy dziennie zamieszać)
  4. Taki domowy zakwas powinien mieć przyjemny, mocno kwaśny smak (uważaj aby nie zapleśniał)
  5. Przechowywać możesz go w lodówce, w zamkniętym słoiku nawet przez dwa tygodnie

Przepis na żurek

Różne pomysły na podanie żurku

  • Mój ulubiony i zarazem chyba najbardziej klasyczny to żurek z plasterkami białej kiełbasy i ćwiartkami jajka ugotowanego na twardo, a do tego kromka dobrego chleba. I najważniejsze – dużo aromatycznego majeranku :)
  • Bardzo, bardzo smakował mi również żurek, którym poczęstowała mnie koleżanka Asia – w jej domu tradycyjnie podaje się żurek w taki sposób, że najpierw na talerz nakłada się solidną porcję ziemniaków w postaci puree, następnie dodaje się pokrojone drobno kabanosy, zalewa to wszystko zupą i wieńczy solidną łyżką kwaśnej śmietany – PYCHA!
  • Żurek w chlebie – często spotykany na różnego rodzaju imprezach i weselach. Super to wygląda i fajnie smakuje, bo żurek i chleb to dobre połączenie. Chleb do serwowania żurku można często kupić lub zamówić w lokalnych, niedużych piekarniach.
  • Propozycja mojej koleżanki Marty: „Dla mnie najpyszniejszy jest śląski chudy żur, taki postny, piątkowy – taki, jak u babci Żur na wodzie, z ugotowanymi tłuczonymi ziemniakami i odrobiną smalczyku ze skwarkami Zakwas oczywiście jedynie własnoręcznie ukiszony.”

Ciekaw jestem, jakie znacie inne formy serwowania żurku i jak się go jada w Waszych domach? :-)

Podobne przepisy

tagi: , , , ,

Ilość komentarzy: 270 - dołącz do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

270 odpowiedzi na “Żurek – mój ulubiony przepis”

  1. Endriu pisze:

    Panie Tomaszu , dziękuję ! Genialnie mi wyszło w/g Pana przepisu i nawet dzieci genetycznie przeciwne żurkowi były na TAK ! Dziekuję i pozdrawiam !

  2. Halinka pisze:
    5

    Witam:). Zakwas na żurek można o wiele prościej uzyskać jak zakwas na chleb :). Ja robię to tak ; do wyparzonego 1 litrowego słoika wsypuję 1/4 mąki żytniej żurkowej 3 łyżki soli( ja używam drobnej różowej himalajskiej), 3 ząbki czosnku( ja je przekrawam) i to zalewam przegotowaną wodą o temp. pokojowej, rozmieszam (tak by mąke rozmieszać) i odstawiam na parę dni na górną szafke, przykryty ściereczka lub recznikiem albo zakrętką nie do końca zakręconą .Od czasu do czasu można przemieszać ale pozatym sam się robi :). Gotowy zakwas (około 5 dni) chowam do lodówki albo gotuję zupę :)

  3. miśka91 pisze:

    jak zrobić idealny bulion będący podstawą pod ten żurek ?? bardzo mi zależy na tym żeby był smaczny a nie posiadam aktualnie zwykłego rosołu ..

    • ELMenesQ pisze:

      Rumiany bulion mięsny
      Składniki:
      1,5 kg mieszanych kości
      (np. korpus z kurczaka, kość ze schaby, kość z antrykotu)
      2-3 liście laurowe
      3 ziarna ziela angielskiego
      5 ziaren pieprzu
      0,5 łyżeczki soli
      2-3 marchewki
      1 korzeń pietruszki
      kawałek selera
      kawałek pora
      1 cebula

      Przygotowanie:
      Kości umyć i ułożyć na płaskiej blasze z piekarnika. Skropić odrobiną oliwy i wstawić do rozgrzanego piekarnika do 180ºC na 30 minut. Warzywa (z wyjątkiem cebuli) obrać i włoży razem z przyprawami do garnka. Dodać łyżkę oliwy i lekko przesmażyć. Cebulę obrać nie odcinając ogonka ani dołu, opalić nad ogniem aż będzie lekko czarna. Jeśli nie mamy kuchenki gazowej, można przyprażyć na suchej patelni i dodać do reszty warzyw. Zalać 5 litrami wody i gotować. Do warzyw dodać podpieczone kości. Zagotować, następnie zmniejszyć płomień i gotować około 3-4 godzin. Podczas gotowania pojawi się piana na wierzchu. Należy ją zbierać łyżką i wyrzucać. Przecedzić, najlepiej przez gazę lub tetrę aby bulion był klarowny.

  4. Mariusz pisze:
    5

    cała tajemnica oryginalnego smaku tkwi w chrzanie. Pycha. Awansowałem w rodzinie na głównego kucharza. pozdrawiam

  5. Kaia pisze:

    Panie Tomku czy byla by szansa aby Pan opublikowal przepis na zurek w jez angielskim. Z gory serdecznie dziekuje.

  6. Justyna pisze:

    Bardzo dziekuje za ten przepis!!! zupa wysmienita :-)

  7. monika pisze:
    5

    Zrobiłam, jest smaczny co prawda u mnie z duszonymi zimniakami. Zakwasu użyłam z Krakowski Kredens. Polecam

  8. ewa pisze:

    Od wielu lat gotuje zurek i jest podobny do podanego przepisu. W Swieta Wielkanocne tez musi byc obowiazkowo, ale wtedy dodaje jeszcze upieczony schab i szynke gotowana. Obydwa składniki pokrojone w kostke. Polecam.

  9. dynamiteD pisze:
    5

    Na lato to nie bardzo, ale na zimniejsze pory roku jak znalazł :)

  10. Dana pisze:

    super żurek – dzięki – rodzinka się zajadała – pychota – pozdrawiam

  11. Marek pisze:

    Witam znakomity żurek i jest w nim wszystko, co tak naprawdę uwielbiam, jeśli chodzi, o to danie. Dobrze,że dzięki temu przepisowi przypomniałem sobie, o żurku. Dziś sobie na szczęście przyrządze dokładnie ten żurek.

  12. Monika pisze:

    Zajrzałam tu tylko na chwilę i nie mogę opuścić tego miejsca – cudowne przepisy, piekne zdjęcia potraw które tylko zachęcają do gotowania! Nic tylko spedzac całe popołudnia w kuchni! Postanowiłam jednak wypróbować twój przepis na żurek – mam nadzieję, ze wyjdzie tak pyszny jak Twój i wszyscy będą zadowoleni!

  13. Klaudiaaa pisze:
    5

    Witam, dziękuję za Przepis, żurek wyszedł pyszny :-)

  14. zazi pisze:

    O ile przepis na żur jest jak najbardziej poprawny to przepis na zakwas troszkę nie teges.. :)
    Podam babciny przepis (mój zakwas rozchodzi się wśród znajomych jak ciepłe bułeczki):

    Podstawa:
    100g mąki żytniej razowej na 1l wody

    Składniki na 2l zakwasu:
    200g mąki
    3-4 ząbki czosnku lekko rozgniecione
    łyżka stołowa majeranku
    3 ziarnka ziela ang.
    3 listki liścia laurowego
    szczypta soli morskiej lub innej niejodowanej (niekoniecznie, ale wyostrza smak)
    skórka chleba razowego (tylko kiedy robimy zakwas po raz pierwszy)

    Mąkę zalewamy niewielką ilością ciepłej wody i mieszamy do uzyskania jednorodnej papki. Do papki dodajemy pozostałe składniki i chwilę mieszamy, następnie uzupełniamy wodą do obj. 2l i znów mieszamy. Naczynie (prawdopodobnie nie ma znaczenia jakie ale ja trzymając się tradycji używam kamionki z nieglazurowanym wnętrzem) przykrywamy ściereczką i obwiązujemy lub obściskujemy gumką. Mieszamy codziennie. Po ok 7 dniach zakwas jes gotowy (oceniamy próbując).

    Teraz ważne uwagi:
    Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektu, proces rozpoczynamy od początku wg powyższego przepisu aż do uzyskania idealnego smaku (chodzi o zagadnienie z mikrobiologii, ale to nie miejsce na wykład).

    Jeżeli smak nam odpowiada, rozlewamy zakwas do wyparzonych szklanych butelek (polecam zielone po piwie Grosch) tak, aby je wypełnić w 95%. Rozlewając zakwas każdorazowo „miąchamy” chochelką, aby zabrała się też mąka. W lejku powinny zostać czosnek, liście i ziele – wyrzucamy.

    Około 100 ml odlewamy do innej buteleczki jako zaczyn na następny zakwas (zasada wypełnienia 95%).

    Tak przygotowany zakwas możemy przechowywać kilka miesięcy (może stać w szafce, lodówka nie jest wymagana), a zaczyn nadaje się do użycia nawet po roku.

    Nastawiając następny zakwas zamiast dodawać skórki wlewamy nasz zapas z buteleczki – smak uzyskanego zakwasu będzie identyczny z poprzednim (bo ta sama flora). Zakwas z dodanym „starterem” z buteleczki będzie gotowy po ok 4 dniach.

    I tak w kółko.. :)

  15. Maciej pisze:

    Witam żurek to przede wszystkim chyba najpyszniejsza polska potrawa. Szczególnie najlepiej smakuje z dodatkiem jajka i kiełbasy. Dla mnie tylko żurek z tymi składnikami jest taki prawdziwy. Reszta to, dla mnie po prostu podróby.

  16. Piotr pisze:

    Witam ja uwielbiam żurek szczególnie właśnie z jajkiem i kiełbaską. Dla mnie to podstawowe skłądniki, jakie powinny wchodzić, w skłąd tego dania. Twój żurek wygląda wręcz, na wyśmienity i skosztowałbym go z prawdziwą przyjemnością.

  17. naleśniki pisze:

    Twój żurek wygląda bardzo apetycznie. Chyba polecę wypróbować ten przepis, mniam :)

  18. Grażyna pisze:
    5

    Witam! Cóż mogę dodać,kiedy „moi przedmówcy”,powiedzieli już wszystko.Powiem tylko,że dotychczas gotowałam żurek w nieco inny sposób,ale wg przepisu Pana Tomka…rewelacja i przy nim pozostanę! :) Będę częstym gościem na tej stronie,ponieważ zaciekawiły mnie przepisy na pyszne dania.Człowiek tyle już lat żyje,a ciągle się uczy…życie to szkoła,której nigdy się nie ukończy,teraz już wiem,że to prawda! Pozdrawiam :)

  19. Monika pisze:
    5

    Pierwszy raz w życiu robiłam żurek. :) Wg przepisu Tomka wyszedł PYSZNY, DOMOWY, SMACZNY, MNIAM :D:D Polecam Oczywiście i pozdrawiam :D

  20. Ola pisze:
    5

    Żurek wyszedł przepyszny! Podobnie jak rosół :) Nie jestem fanką gotowania, robię to bo mam rodzinę do wykarmienia ;) Ale przepisy na tej stronie są tak czytelnie i przejrzyście rozpisane, że nawet takiej kulinarnej „łamadze” potrawy wychodzą rewelacyjne :) Bardzo dziękuję i czekam na nowości

    • Tomek Lach pisze:

      Olu pięknie dziękuję za tak miły komentarz! :) Właśnie takie przepisy staramy się tworzyć – dla każdego, początkującego i zaawansowanego amatora kuchni, krok po kroku do pysznej zupy czy innego dania :-)

  21. Rusty bloom pisze:
    5

    Zrobiłam go wczoraj z Twojego przepisu – jest fantastyczny :) polecam gorąco!

  22. Ania pisze:

    Och przez ten przepis to mi się narobiło smaka na taki pyszniutki, pachnący żurek! Na pewno skorzystam z tego przepisu. Generalnie u mnie żurek w domu to zazwyczaj raz na jakiś czas, a jak się zbliża Wielkanoc to zawsze szukam jakiegoś nowego przepisu by troszkę poeksperymentować. Twój przepis jest następny w kolejce :) Mniam:)

  23. miki pisze:

    smietana 30 czy smietanka?

  24. SoniaBumer pisze:
    5

    Żurek obłędny. Polecam!!!

  25. AniaPsl pisze:
    5

    Pyszne! :)Czy można podać w misce czy trzeba w głębokim talerzu? Znalazłam ładne miski i nie wiem czy kupić

  26. Marta pisze:

    Witam świetny ten żurek jest naprawdę. Ogólnie uważam, że żurek bez kiełbasy i jajka to żadenżurek. Dodatkowo powiem szczerze, że lubię jeśli żurek jest taki kwaśny trochę, wtedy jest po prostu z tymi wszystkimi dodatkami znakomity.

  27. Aleksandra pisze:
    5

    Uwielbiam! Pyszności, wypróbowałam i zagościł w mojej kuchni:) Z dzieciństwa pamiętam taki z purre ziemniaczanym, ale tamten smak jest nie do odtworzenia. Pozdrawiam!

  28. Ewa Warszawa pisze:

    Zrobiłam w tym roku 2015 pierwszy raz w życiu żurek z Twojego przepisu na 11 osób. Wyszedł super.
    Zakwas należy dodawać stopniowo by nie przesadzić z kwasowością tak jak Podałeś. Nie można dużo dosalać wcześniej (1 łyżkę by kiełbasa nabrała smaku), gdyż można przesolić. ja niestety tak zrobiłam, diabeł mnei podkusił. Zurek wyszedł dość słony. Zredukowałam go jednak wsadzając ziemniaki pokrojone w kostkę. Cała rodzina była zachwycona smakiem :) Dziękuję za wspaniały przepis.

  29. mila pisze:

    Wiatm a czy zakwas który stoi ok 13 dni nie zakręcony tylko gaza i szmatka przykryty nadaje się,? stal na podłodze w salonie temp w pomieszczeniu nie więcej niż 21 stopni. Nie posiada pleśni, z tym ze zapach jak się powacha to jest taki jak by ktoś zwymiotiwal:-) czy mogę go jeszcze użyć? Czy najlepiej zrobić nowy? Czy powinnies smakowac jak woda do ogórków taka kwaśna?

  30. Maggie pisze:

    Panie Tomku. Mój żurek musi być wege, czyli nie na wyawrze z mięsa i bez śmietany. Aby wywar z warzyw był bardziej esencjonalny, piekę je przed gotowaniem. Jakby musiał Pan podać żur wege to czy w wywarze pominąby Pan marchewkę ( bo ten mòj wywar rzeczywiście za słodki wyszedł) czy po prostu malutko? Pozdrawiam.

  31. Paweł pisze:

    Witam świetny żurek. Dodatkowo jeśli jest tam jajko i kiełbasa to nie wiem jak dla pań, ale dla facetów jest to już niebo w gębie. Będę musiał wypróbować twój przepis obowiązkowo pozdrawiam.

  32. natka pisze:
    5

    Zurek pierwsza klasa:) mam nadzieje, że dotrwa do jutra :)

  33. Misiaczek pisze:

    W punkcie 3 trzeba koniecznie nie przykrywać przykrywką do końca. Koniecznie. W punkcie zaś 4 nie jest napisane jednoznacznie, czy zupa winna się gotować na ogniu, czy należy ją odstawić na balkon? To trochę mylące, Wyjaśniam, gotujemy zupę w dalszym ciągu na małym ogniu!!!!!

    Podpisano
    Misiaczek
    Mistrz garnka i patelni (nie lubię krótkich szpatułek do mieszania, ufam tylko drewnianym)

  34. Kasia pisze:
    5

    Miłam dość długą przerwę w jedzeniu żurku gdyż nigdy za nim nie przepadałam. Teraz po latach powrotu smakuje jak niebo w gębie! Przepyszny, przepyszny , przepyszny…Polecam wszystkim!!

  35. mila pisze:

    Witam a czy ta woda ma być ciepła do zakwasu czy nie ma to znaczenia? Chce jutro zrobić i nie wiem co z tą wodą :-)

    • Tomek Lach pisze:

      Ja używam zawsze wody wprost z kranu z filtrem, czyli w temperaturze „wodociągowej” ;)

    • mila pisze:

      A ja wczoraj zalalam ciepła woda i taki kluch mi się zrobił:-) ,wiec dziś nowy zrobię, a czy jak dam cxzosnek ziele i liść laurowy to się nic ie stanie? No i gaza nakryć czy normalnie zakrecic soik i gdzie to przechowywać? Malo czasu mi zostało wiec teraz nie chce ryzykować i cos popsuć :-)

  36. Liolika pisze:

    Parę łyżek białego seru (twarogu) bezpośrednio do talerza. Brzmi dziwnie, ale Pycha !

  37. Monika pisze:

    Uważam że w każdym polskim domu na święta musi się pojawić ten żurek, to taka nasza mała tradycja ale też ciężko znaleźć na niego dobry przepis, a jak tu widze ten przepisz może mi się bardzo przydać, na pewno się będę opierać na nim robiąc świąteczne śniadanie. Pozdrawiam Cię ciepło no i życze spokojnych i pysznych świtą ;)

  38. Radek pisze:

    …próbowałeś może, Panie Kolego żurku na zsiadłym mleku?
    POLECAM!!!

    …i pozdrawiam :)

  39. Lukasz pisze:
    5

    Świetny przepis ! omnomnom

  40. Kasia pisze:
    5

    Świetny przepis, najlepszy żurek w mojej karierze :)

  41. Berenika pisze:
    5

    Super wyszedl, dzieki

  42. Mania pisze:

    Wiedziałam, że będzie byk. Oczywiście: wcześniej niestety wychodziło tak sobie.

  43. Mania pisze:

    Panie Tomku!

    Dzięki wielkie za wskazówki, bo wstyd się przyznać, ale w tym wieku (ca 50), to powinnam wiedzieć jak to się robi, ale jakoś w moim domu nie było tradycji żurkowania, zasmakowałam w nim dopiero kosztując
    tu i ówdzie w restauracjach – lepszy lub gorszy; próbowałam sama improwizować – niestety nie wychodziło tak sobie. Postanowiłam więc poszperać w necie i trafiłam na Pana.
    No i udało się – po prostu coś pięknego,poezja smaków i aromatów. Nawet muszę przyznać, że świetnie się sprawdziły produkty z ulubionej sieci Polaków (nielubianej przez p. Jarosława K.), z wyjątkiem majeranku, bo ten zawsze kupuję u tej samej tzw. baby na ryku – 200% aromatu murowane!. A ma Pan rację, że żurek go uwielbia… Ten sukces skłania mnie do przyjrzenia się innym Pana przepisom. Wszystkiego dobrego życzę.

  44. paulaa pisze:

    Czy mógłbyś polecić jakiś zakwas, konkretnej firmy? Nie chciałabym zepsuć zupy, wybierając kiepski zakwas

  45. Johann pisze:

    Mam kilka uwag.Czosnek dodajemy na samym koncu,gdyz podczas nawet krotkiego gotowania,traci aromat.Zakwas mozna zrobic rowniez z platkow owsianych,jest rownie smaczny,choc troche jasniejszy.Do zakwasu rowniez dodaje rozgnieciony czosnek,troche soli i skorke z chleba.W zakreconym szczelnie sloiku,mozna zakwas przechowywac nawet rok.

  46. Kasiasss pisze:
    5

    Pierwszy raz gotowałam żurek i jestem przeszczęśliwa, że trafiłam na ten przepis. Jest świetny!

  47. Basia pisze:
    5

    Żurek jest super, kiedyś robiłam na innym przepisie ale ten jest o niebo lepszy.

  48. Basia pisze:
    5

    Żurek jest bardzo smaczny, kiedyś robiłam na innym przepisie ale ten jest naprawdę super:)

  49. Awkener pisze:

    Wszystko OK z jednym wyjątkiem. Żur domowej roboty można trzymać w lodówce nawet i pół roku. Warunek jest tylko jeden. Skwaszony już żur należy wlać do szklanej butelki pozostawiając przestrzeń nie większą niż centymetr do nakrętki. Idealną do tego celu jest każda butelka z nakrętką typu twist. Ja używam butelki po soku DrWitt.

  50. Miśka pisze:

    Pychaaaa ;-) Przepis genialny, rodzinka zachwycona takim żurkiem ;-)) Dziękuję ;-))

  51. LadyEC pisze:

    Ja robię całkiem inny żurek i jest wyśmienity. Gotuje wodę w garnku dodaje ziele angielskie, listek laurowy, boczek podsmażam i jak już woda wrze to wrzucam boczek z warzywami marchewką pietruszką. Potem ziemniaczki w kostkę. Potem podsmażoną cebule i kiełbase kto jak woli. Wtedy mieszam zakwas z żurkiem z paczuszki ale tylko trochę dla zagęszczenia zupy i dobrego smaku. Wlewam do zupy mieszając i przyprawiam magi pieprz i odrobina soli. Gotujemy jajka do żurku. U nas gości żurek gęsty, nie lubimy wody bo to już nie jest to ale każdy wedle gustu :)

    • Monika pisze:

      Ze względu na zdrowie swojej rodziny zrezygnuj z „proszkowych” dodatków. Mój mąż nigdy mnie w tej kwestii nie słuchał, a dziś, w wieku 31 lat, jest na ścisłej diecie, bo żołądek odmówił posłuszeństwa chemicznym tworom przemysłu niby spożywczego. To sama trucizna. Gdy musieliśmy zmienić zupełnie sposób żywienia okazało sie, że jedzenie może być o wiele smaczniejsze, a co najważniejsze – zdrowsze, przyrządzane tylko z naturalnych składników, przypraw i ziół. Naprawdę warto zmienić nawyki – nasz organizm nam za to podziękuje zdrowiem i lepszym samopoczuciem :-)

  52. Oleńka pisze:

    Żurek wyszedł rewelacyjny:) moja połówka baaardzo zadowolona byla z zupy.

  53. Kasia pisze:

    Chcę ugotować taki żurek – bo przepis wydaje mi sie baaardzo smaczny:)
    Jednak mam wątpliwość. Skoro w żurku podstawą jest bulion bardzo proszę o doprecyzowanie z czego mam go zrobić.
    Niestety nie wiem jakie „zapasy” kryje nie moja lodówka. jak powinien wyglądać „domowej roboty bulion” ?
    pozdrawiam

    • Tomek Lach pisze:

      Kasiu to może być np. zwykły rosół, albo bulion czyli esencjonalny wywar z mięsa (ew. warzyw). Żurek można też ugotować na wodzie, wtedy będzie to jego lżejsza wersja.

  54. br pisze:

    ps. na ile szczelnie musi byc przykryty zurek gaza lub sciereczka? tak dokladnie, az obwiazac, zeby w ogole nie dochodzilo powietrze? czy tak luzno polozyc to na sloiku?

  55. br pisze:
    5

    super przedstawiony przepis :) stawiam pierwsze kroki w kuchni i czasami wydaje mi sie cos trudne, ale wg Twojego przepisu powinno sie udac :) sprobuje nawet sama zrobic zakwas :-))

  56. paula pisze:
    5

    Przepis swietny! Robiłam żurek na imprezę – gościom i mnie samej bardzo smakował :)

  57. Justyna pisze:

    Brzmi apetycznie.Pewnie wypróbuję ale… albo mi umknęło gdzies, albo nie jest napisane – na ile porcji ten żurek jest?

  58. slawek pisze:
    5

    Wersja z pokruszonym chlebem na talerzu też jest niczego sobie. A zakwas jak najbardziej swojski…

  59. Gabriela pisze:

    najlepiej smakuje w chlebie :)

  60. Ludwika pisze:

    Mniam….a do zurku pyszny chlebek przenno-orkiszowy z twojego przepisu. ….

    • wacken pisze:

      „Mniam….a do zurku pyszny chlebek przenno-orkiszowy z twojego przepisu. ….”Cooooo? W zyciu! Do żurku tylko i wyłącznie chleb żytni. Bułka to do flaczków!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php