Na czasie:

Agrest

Agrest jest rośliną rdzennie polską, o czym niewiele osób wie. Co najśmieszniejsze jest mniej powszechny w sklepach niż banany czy mango, które polskie już nie są. Owoce tej europejskiej rośliny stosowano w kuchni lub medycynie dopiero w XVI wiecznej Francji, wszakże nieznana była ani rzymianom, ani grekom.

Znany był również jako “owoc wróżek”, ponieważ wierzono, że w krzewach chowają się wróżki. Ponadto wierzono, że przymocowanie gałązki agrestu do drzwi odprawi nieszczęście. Agrest znalazł swoje miejsce w kosmetologii, gdzie jest stałym składnikiem kremów mających na celu redukować zmarszczki, a zawdzięcza to dużej ilości antyoksydantów.

Wartości odżywcze agrestu

W agreście można znaleźć dużo wartościowych witamin i minerałów jak np. witamina A, B, C, magnez, żelazo, wapń, fosfor, potas, mangan, sód oraz błonnik.

 • Agrest zawiera dużo witamin mających pozytywny wpływ na organizm. Witamina C wzmacnia odporność organizmu, ogólną wydolność fizyczną oraz przeciwdziała bólom mięśni. Ponadto jest ona antyoksydantem, dzięki czemu niszczy wolne rodniki oraz nadaje skórze młody i zdrowy wygląd. Zawiera także witaminy z grupy P oraz B, które mają wpływ na metabolizm i przemianę materii. Warta wspomnienia jest również witamina, A która poprawiając wzrok, chroni przed takimi dolegliwościami jak kurza ślepota, a dodatkowo pomaga zachować dobre samopoczucie oraz apetyt.
 • Magnez i wapń zwarty w owocach agrestu wpływają na poprawę stan zębów oraz kości. Agrest zawiera również duże ilości pektyn, które pozytywnie oddziałują na proces trawienia, przyspieszając procesy metaboliczne oraz usuwając z organizmu sole metali ciężkich, dzięki czemu agrest jest zalecany osobom z nadwagą. Pektyny obniżają także poziom “złego” cholesterolu LDL a podwyższają poziom “dobrego” cholesterolu HDL. Obniżanie cholesterolu ma skuteczne działanie w profilaktyce przeciw miażdżycy oraz nowotworom układu pokarmowego. Owoce agrestu są skuteczne w walce z toksynami dzięki swoim właściwościom przeczyszczającym, przez co są skuteczne w walce z zaparciami. Korzystny dla młodych rodziców jest fakt, że agrest mogą jeść już małe dzieci, a nie każdy rodzic chce używać leków, by usuwać zaparcia. Dodatkowo agrest jest moczopędny, więc usuwa kwas moczowy, przez co może być pomocny dla osób z artretyzmem.

Co znajdziemy w agreście

2 garście agrestu ważą 100 g. W tych 100 g znajdziemy:

 • 41 kcal = 171 kJ
 • Węglowodany = 12 g
 • Błonnik = 3 g
 • Sód = 2 mg
 • Potas = 230 mg (5% dziennego zapotrzebowania)
 • Wapń = 20 mg  (2% dziennego zapotrzebowania)
 • Fosfor = 26 mg (4% dziennego zapotrzebowania)
 • Magnez = 10 mg (3% dziennego zapotrzebowania)
 • Żelazo = 0.5 mg (3% dziennego zapotrzebowania)
 • Cynk = 0.09 mg (1% dziennego zapotrzebowania)
 • Miedź = 0.19 mg (21% dziennego zapotrzebowania)
 • Mangan = 0.05 mg (3% dziennego zapotrzebowania)

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Wykorzystuję pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych oraz systemu komentarzy. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Szczegóły w polityce prywatności.

  Akceptuję