Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Walijskie małże z Bangor

Ciąg dalszy wielkiej wyprawy po brytyjskie jedzenie w ramach akcji Jedzenie jest GREAT. Tym razem dowiemy się co nieco na temat walijskich małży. Oddaję głos James’owi:

IMG_9417

Mam na imię James i jestem człowiekiem od małży z Bangor. Przepraszam pana…. Chodziło mi o to, że produkuję najlepsze walijskie małże i dostarczam je na prestiżowe stoły Amsterdamu i Paryża. Francuzi i Holendrzy uwielbiają małże, my również!

Małże posiadają najbardziej imponujące właściwości odżywcze ze wszystkich skorupiaków i mięczaków. Ich mięso zawiera dużo pożądanych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Tłuszcze te korzystnie oddziałują na nasz organizm, między innymi wspierają proces prawidłowego funkcjonowania mózgu i łagodzą stany zapalne, na przykład artretyzm. Małże są także wspaniałym źródłem witamin. A ponadto dają nam zastrzyk ważnych minerałów, takich jak cynk, dzięki czemu rośnie nasza odporność. Małże zawierają nawet żelazo i kwas foliowy, konkurując w tym względzie z czerwonym mięsem.

IMG_8908IMG_9431

“W 2006 roku skorupiaki stanowiły 48% połowów owoców morza dokonanych przez brytyjskie statki (z czego 37% przypadło na gatunki przydenne a 15% na gatunki pelagiczne), których wartość wyniosła około 240 milionów funtów. Gatunki hodowlane to kolejne 23 miliony funtów, przy czym było to tylko niewiele ponad 29,000 ton.” Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów Skorupiaków i Mięczaków (SAGB).

IMG_9315Skorupiaki i mięczaki stanowią 40-50% łącznych obrotów brutto łowisk walijskich – a jest to przemysł, który funkcjonuje z powodzeniem od ponad 50 lat. Z uwagi na unikalną topografię Cieśniny Menai, jesteśmy jedynym łowiskiem w Wielkiej Brytanii, które może hodować małże na dużą skalę i w sposób zrównoważony. Hodując małże w harmonii z naturą wzbogacamy bioróżnorodność przybrzeżnych równin błotnych, dzięki czemu kwitnie dzika przyroda.

Kalendarz Człowieka od Małży

Rok 1

Cały cykl rozpoczyna się latem, gdy zbiera się zarodki małży z okolicznych wód, jak Morecambe Bay, Caernarfon czy Conwy i plantuje w przybrzeżnych błotach, gdzie są hodowane. Sposób zbierania i plantowania małży podlega ścisłej kontroli – przestrzegamy Kodeksu Dobrych Praktyk. W pierwszym roku małże plantuje się możliwie jak najdalej od morza – w czasie przypływu stanowią pożywienie dla poławiaczy ostryg. Plantuje się je w określonych odstępach. W pierwszym roku wykształcają muszle.

Rok 2

W 2 roku małże przemieszczane są dalej w stronę morza, gdzie mają więcej jedzenia. Ponieważ teraz dłużej przebywają w wodzie, dłużej filtrują i przyrastają zarówno jeżeli chodzi o mięso, jak i o długość muszli.  Małże stanowią pożywienie dla ryb, ośmiornic, trąbików oraz innych zwierząt morskich. Ściśle przestrzegamy przepisów, aby mieć pewność, że hodowla przebiega bez uszczerbku dla środowiska. Pilnujemy także, żeby nie zostały zjedzone wszystkie małże, ponieważ ławice małży znajdują się w Specjalnym Obszarze Ochrony i Rezerwacie Morskiej Przyrody.  Dzięki temu ławice małży wywierają korzystny wpływ na naturalne środowisko morskie, co docenia także sektor akwakultury oraz konsumenci.

Rok  3

W 3 roku małże przenoszone są na głębinę i teraz przez cały czas znajdują się pod wodą. Małże nadal przyrastają zarówno jeżeli chodzi o mięso, jak i długość muszli, ale można je zbierać w dowolnym czasie. Proces zbiorów podlega rygorystycznej kontroli ze strony organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska, ponieważ nie może stwarzać zagrożenia dla środowiska morskiego i nadbrzeżnego. Nasza działalność w tym zakresie wpływa korzystnie na środowisko morskie, bowiem w ten sposób zapewniamy ważne źródło pożywienia.

Zbiory małży są GREAT!

 

Małże po zbiorach

Po zebraniu należy małże oczyścić i pozostawić w czystej wodzie na 42 godziny. Po tym czasie są gotowe do sprzedaży.

IMG_9336

Obecnie 100% małży z Menai eksportuje się do Holandii, Irlandii i Francji. To się zmieni, ponieważ wzrosło lokalne zapotrzebowanie na żywność stąd pochodzącą. Dlatego trwają rozmowy z lokalnymi sklepami, supermarketami, restauracjami i hotelami – chcemy bowiem, aby te pyszne walijskie małże były hodowane, zbierane, przygotowywane i konsumowane tutaj w Północnej Walii z korzyścią dla środowiska, miejscowej ludności i przyjezdnych!

IMG_9399

Dziękuję James’owi za GREAT informacje. Muszę kiedyś tych małży spróbować. Bon Appetit!

tagi: , , , ,

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php