Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Cukinia

Cukinia

Cukinia jest krewną dyni. Pochodzi z Ameryki Południowej i Meksyku. Do Polski przywędrowała z Włoch, stąd nazwa – „zucchina” – oznaczająca małą dynię. Warzywo to może dorastać nawet do 40 cm, ale najlepiej zrywać ją wcześniej, kiedy ma około 15-20 cm i jest delikatniejsza w smaku.

Cukinia czy kabaczek? O to jest pytanie

Zapewne wielu zastanawia się, czym różni się cukinia od kabaczka? Odpowiadam: niczym. Okazuje się, że to dwa etapy wzrostu tej samej rośliny.  Cukinia pojawia się najpierw i jest delikatniejsza w smaku. Kiedy dojrzewa „zmienia” się w kabaczek. W codziennym życiu gdy mówimy o cukinii mamy na myśli jej ciemnozieloną odmianę podobną do ogórka. Kabaczkiem zaś nazywa się okazy żółte, które są bardziej okrągłe. Spotkać można też cukinię pasiastą.

Wartości odżywcze cukinii

Cukinia jest łagodnym w smaku lekkostrawnym warzywem, (składa się w 95% z wody) które zawiera niską wartość kalorii (w 100 gramach jest ich tylko 21). Ponadto zawiera też witaminy (m.in. C, B6, A, kwas foliowy) oraz minerały (wapń, żelazo, magnez, fosfor). Jest też bogatym źródłem potasu (w 100 gramach cukinia zawiera aż 459 mg tego pierwiastka).
Poza wartością odżywczą cukinia ma jeszcze jedną zaletę: nie odkładają się w niej metale ciężkie, a do tego łatwo się trawi. Z tego powodu jest polecana w diecie dzieci.

Cukinia w kuchni

Cukinia nadaje się praktycznie do wszystkiego. Można ją jeść na surowo, dusić, smażyć, marynować, grillować, a nawet piec z niej ciasta. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do lecza (na blogu znajdziesz wiele różnorodnych pomysłów na tę potrawę od klasycznego węgierskiego leczo, aż po leczo wegetariańskie), zup, czy placków ziemniaczanych.
Mało kto wie, że jadalne są także kwiaty cukinii. Są one bardzo popularne we Włoszech. W Polsce jednak wciąż trudno je dostać. Podobnie jak samo warzywo można je smażyć, piec lub nadziewać.

Jak przechowywać świeżą cukinię?

Cukinię najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu (w temperaturze do + 10 stopni Celsjusza). W takich warunkach może wytrzymać nawet kilka tygodni. Nie powinno się jej przechowywać w lodówce (traci smak), ani w sąsiedztwie np. pomidorów, jabłek czy awokado. Związek chemiczny, który one wydzielają  przyspiesza psucie się cukinii.

Zobacz również

tagi:

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php