Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Sumak – przyprawa prosto z kuchni arabskiej

Na sklepowych półkach znaleźć można bogactwo przypraw z całego świata. O ile sól himalajską, czy kurkumę zna coraz więcej osób, to wciąż istnieją takie, które są nieznane szerszemu gronu. Jedną z nich jest sumak.

Sumak – od Starożytnego Rzymu do kuchni arabskiej

Sumak jest to przyprawa robiona z wysuszonych i zmielonych owoców (czasem też liści) krzewu o tej samej nazwie. Ma ciemnoczerwony kolor. Najpopularniejsza w kuchni arabskiej, tureckiej, a także śródziemnomorskiej (szczególnie na Sycylii). Jest również jednym ze składników bliskowschodniej mieszanki przypraw za’atar.

Mimo, że kojarzy się raczej z kuchnią arabską to właściwości sumaku były znane (i doceniane) już w Starożytnym Rzymie. Sok z niego uzyskiwany służył do zakwaszania potraw. Obecnie na Bliskim Wschodzie jest używany do tego celu znacznie częściej niż cytrusy.

Wartości odżywcze sumaku

Przyprawa jest bogata w witaminę C oraz kwasy tłuszczowe omega-3 (których w naszej diecie jest zazwyczaj zbyt mało). Ponadto sumak zawiera także minerały tj. magnez, wapń, czy potas.

Sumak w kuchni

Przyprawa ta może być dodawana do mięs, ryb, sałatek, ziemniaków, czy owoców morza. Sumak jest też wykorzystywany do przygotowania kebabów. Naciera się nim mięso przed grillowaniem, ale można go też dodać jogurtu. W ten sposób uzyskamy dip. Sumakiem można przyprawić też zupy (np. zupę z soczewicy), czy dodać do marynaty. Ze jego świeżych owoców można też przygotować lemoniadę, która jest popularna szczególnie w Ameryce Północnej.

Jeśli dodać tę przyprawę do gotującego się ryżu lub makaronu, to uzyska on karminowe zabarwienie.

Sumak (szczególnie zmielony) najlepiej przechowywać z dala od światła, w szczelnie zamkniętym pojemniku. Szybko bowiem wietrzeje, a jego smak i kolor tracą intensywność.

Sumak nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce (niektóre odmiany uprawia się w naszym kraju, jednak pełnią one funkcje głównie roślin ozdobnych). Można jednak w łatwy sposób uzyskać jego smak. Wystarczy połączyć skórkę z cytryny z odrobiną soli.

 

Zobacz również

tagi: ,

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php