Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Bardzo prosty przepis na bardzo dobry chleb

Bardzo prosty przepis na bardzo dobry chleb

Chleb samodzielnie pieczony w domu do niedawna kojarzył mi się głównie z wypadami w góry do dalszych krewnych, gdzie z własnej roboty składników chleb przygotowywała najstarsza starowinka z całej rodziny ;) Gruba kroma swojskiego chleba z domowym masłem to jedno najfajniejszych wspomnień. Ale kto by na to miał czas przed emeryturą?

Z drugiej strony niekoniecznie mam ochotę na zagracanie kuchni automatem do pieczenia chelba – duże to, trzeba czyścić, rozkładać, składać, czekać całą noc na wyrośnięcie i upieczenie chleba…

Próbowałem już robić chleb w domu, ale skończyło się to dość poważnym poparzeniem dłoni i zapał „nieco” mi przeszedł. Na szczęście ostatnio trafiłem na ciekawy wpis na blogu Strawberries from Poland, w którym Ania podzieliła się bardzo fajnym przepisem na „Chleb dla opornych”. Pierwsze podejście było na tyle udane, że w ciągu tygodnia – z różnymi modyfikacjami – upiekłem ten chleb już trzy razy. Przy okazji zmodyfikowałem nieco oryginalny przepis, tak żeby był jeszcze prostszy w wykonaniu.

Podana przeze mnie ilość składników pozwala na upieczenie w dużej keksówce sporego bochenka chleba. Z połowy składników chleb wyjdzie pewnie po prostu niski, możesz ew. użyć mniejszej foremki.

Zobacz przepis w wersji wideo:

Subskrybuj ➜ Nie przegap nowych filmów, zasubskrybuj mój kanał na YouTube

 

Składniki

  • 500 g mąki pszennej (za jednym razem zmieszałem też mąkę pszenną z mąką żytnią w stosunku mniej więcej 3 do 1 i też wyszło super)
  • 7 g drożdży suchych
  • dwie łyżeczki cukru
  • dwie płaskie łyżeczki soli
  • 4 łyżki otrębów owsianych (w oryginalnym przepisie są to płatki owsiane – mi wyszło super i z jednym i z drugim składnikiem)
  • 400 ml (dwie szklanki) ciepłej wody
  • opcjonalnie przyprawy do smaku – raz użyłem dwóch łyżek oregano, dwa razy zrobiłem chleb bez dodatków – z przyprawami radzę eksperymentować wedle własnego uznania
  • nieco tłuszczu i bułki tartej do wysmarowania formy

Przygotowanie chleba

  1. Drożdże wsypuję do ciepłej wody, dokładnie mieszam i odstawiam na kilka minut na bok.

  2. Pozostałe sypkie składniki (poza bułką tartą) mieszam w dużej misce i wlewam do nich wodę z drożdżami

  3. Wszystko dokładnie mieszam łyżką aż do uzyskania zwartej masy, a następnie odstawiam ciasto w przykrytej misce na 30 minut, aby w tym czasie mogło wyrosnąć.

  4. Wyrośnięte ciasto mieszam jeszcze delikatnie i przekładam do natłuszczonej i oprószonej niezbyt obficie bułką tartą formy.

  5. Tak przygotowane ciasto odstawiam jeszcze na kilka minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia i wstawiam na jedną godzinę do piekarnika nagrzanego do temp. 200 st. C.

  6. Kiedy piekłem ten chleb po raz pierwszy, po wyjęciu z piekarnika odczekałem jakieś 15 minut, bo po prostu nie mogłem dłużej wytrzymać, i odkroiłem ciepłą jeszcze piętkę. To była najlepsza piętka chleba z masłem ever! Kolejne dwie świeże piętki odstąpiłem już swojej małżonce – nie wiem jak to rozwiążemy w przyszłości ;-)

  7. Niemniej jednak chleb najlepiej smakuje dopiero po ostygnięciu, a najlepiej na drugi dzień. Nie radzę zabierać się za krojenie świeżutkiego wypieku, bo może się po prostu rozlecieć.

chleb przepis

chleb przepis

Przepis jest tak łatwy i przyjemny w wykonaniu, że poważnie zaczynam obawiać się o los pobliskiej piekarni. Nawet dla mnie, dość leniwego w kuchni i bardzo ceniącego wygodę faceta, jest to super prosta sprawa.

Podobne przepisy

tagi: , , , , , , , ,

Ilość komentarzy: 810 - dołącz do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

810 odpowiedzi na “Bardzo prosty przepis na bardzo dobry chleb”

  1. Agata pisze:
    5

    Zrobiłam w prodiżu, tzn. chlebek był w aluminiowej foremce (z połowy ilości) i wyszedł super :) robiłam już kilka razy i zauważyłam, że lepiej wyrasta, gdy dodatkowo zostawiam surowe ciasto do wyrośnięcia w foremce na 10 minut bezpośrednio przed upieczeniem, a sam prodiż wcześniej rozgrzewam, dodam że grzanie jest tylko od góry. Skórka wychodzi trochę twardawa, ale nic się nie przypala i jest bardzo smaczny, dodaję pół szklanki mieszanki posiekanych pestek dyni, słonecznika, ziarenek sezamu i siemienia lnianego :) Wierzch chlebka przed upieczeniem też posypuję ziarenkami i lekko przyciskam, pycha!

  2. Benia pisze:
    4

    Chlebek pyszny a przepis do wykonania łatwy -polecam……………………..

  3. Gosia pisze:
    5

    Polecam jeszcze na górę posypać czarnuszką!

  4. Krasowska pisze:

    A czy moge dorzucić slonecznik? Jak tak to ile bo boje sie ze ciasto bedzie za ciezkie i nie wyrosnie :/

  5. Anna pisze:

    Pyszniutki wyszedł dodałam suszone pomidory w oliwie, pestki dyni i przyprawy .
    Pozdrawiam
    Anna

  6. Vertonik pisze:
    5

    Chlebek rewelacyjny zrobiłem z obu mąk bez ziaren znikął w mig ze stołu.

  7. Dorota i Rafał pisze:

    Super przepis! Pierwszy raz piekliśmy z mężem chlebek i odrazu wyszedł :)

  8. angelika pisze:
    5

    Muszę jeszcze raz to skomentowac bo nie wytrzymam wpadłam w manie pieczenia chleba nawet rodzicom upiekłam i bardzo im posmakował siostrze też wysłałam przepis jeszcze raz dzięki za udostępnienie tak wspaniałego a zarazem szybkiego w przygotowaniu przepisu paluszki lizac chlebek wyborny i za każdym razem mi wychodzi .Mam chec jeszcze wypróbowac chleb pszenno-żytni na zakwasie ale ten zakwas mnie przeraża chlebek wygląda na smakowity

  9. angelika pisze:
    5

    Pierwszy raz piekłam chleb właśnie z tego przepisu i wyszedł super wyrosnięty i bardzo smaczny i zniknął jeszcze tego same dnia a ja wzięłam się za pieczenie i upiekłam jeszcze 2 chlebki mieszałam 2 szkl maki pszennej i 1 szkl maki zytniej chlebowej pozdrawiam autora przepisu i dziękuje za super przepis który zagości u mnie w domu na stałe teraz wyprubuje z dodatkami

  10. Marzena pisze:

    Chlebek wyszedł przepyszny, zrobiłam ze świeżych drożdży (50g)

  11. joanni3 pisze:
    5

    W pierszej chwili pomyślałam że to niemożliwe, żeby tak 'niedopieszczone’ ciasto wyrosło. Ale pierwsza próba od razu udana, chociaż podejście męża sceptyczne. Wczoraj upiekłam po raz kolejny, niestety nie wytrzymaliśmy z konsumpcją nawet 15 minut aby ostygł :) W efekcie trochę się kruszy, ale tylko pozostała połówka. Dziękuę za super przepis!

  12. Aga pisze:

    Hello.
    Dzisiaj upieklam chleb prawie według przepisu. To był eksperyment. Mąka żytnia I przenna, pół na pół. Reszta składników tak samo +pestki dyni i słonecznika.
    Wyszło super tylko że nie mogliśmy się opanować i poczekać aż ostygnie. Rozpada się w środku. Ale najważniejsze jest The Taste.

  13. Marzena pisze:

    Tomku napisz jaka powinna byc konsystencja ciasta ,zrobilam z maki tylko pszennej i za pierwszym razem po wymieszaniu wszystkich skladnikow ciasto bylo troche lejace ,a za drugim razem bardziej twardre.

  14. Żużel pisze:
    4

    Ciekawy przepis, lecz dla mnie za trudny. Mam za to inny sposób na świeży, ciepły bochenek. Ja do wypieku używam gotowych zestawów od domowegochleba:), które zawierają już gotowe składniki do wypieku. Wystarczy je zmieszać wyrobić ciasto i wstawić do pieca. Serdecznie zachęcam do takich szybkich wypieków.

  15. Gosia pisze:

    A ja mam pytanie jakiej konsystencji ma być ciasto?

  16. Edyta pisze:

    Przydałaby się jeszcze informacja, co masz na myśli mówiąc „duża keksówka” ;) Bo ja mam co najmniej trzy wielkości i teraz nie mam pojęcia na jaką keksówkę jest ten przepis.

  17. Magda pisze:
    5

    Przepis świetny! Dziś upiekłam 3. piękny i smaczny chlebek w tym tygodniu:) Takiego ze sklepu już nie chcę :)

  18. Magda pisze:
    5

    Przepis świetny! Dziś upiekłam 3. chlebek w tym tygodniu :)

  19. he... pisze:

    Witam!
    Piekę już od kilku lat i przyznać muszę, że mimo iż ogólnie wychodzi mi to dobrze, to nadal zgłębiam tajemnice pieczenia, gdyż nie mogę się doszukać w swoich wyrobach smaku i zapachu chleba jaki pamiętam z dzieciństwa… (może to już pozostała tylko pamięć?)
    Być może jest to sprawa podobna jak z mięsem, które w wyniku masowej hodowli i tuczu mieszankami kukurydziano-rybnym całkowicie straciło swój smak. Kiedyś kurczaka czy kaczkę przyprawiano czosnkiem, solą, pieprzem i majerankiem to wszystko i danie było pyszne o wyraźnym smaku, a obecnie jest mdłe i koniecznością się staje by wysypać na niego pół kilo papryki, ostrej i słodkiej, chili i jeden Bóg raczy wiedzieć co jeszcze by stał się zjadliwy
    Wracając do chleba zacząłem się zastanawiać, czy przyczyną jest zmiana surowca (obecnie uprawia się inne odmiany zbóż), czy też techniki pieczenia – piekarnik, kombiwar, prodiż, a nie piec chlebowy!
    Nie mając wpływu na rodzaj zbóż, postanowiłem, że w najbliższym czasie zbuduje piec chlebowy, bo mam kawałek ogródka.
    Zacząłem przeglądać net w poszukiwaniu opisów takich pieców, a obecnie części do nich. I ku mojemu zdziwieniu na stronie wielkiego producenta i dystrybutora części znalazłem wiele ciekawych opisów dotyczących tajemnic budowy pieca i pieczenia chleba. Nie będę tego tutaj kopiował, choć początkowo miałem taki zamiar, ale jest tego zbyt dużo (ładnych kilka stron), a po drugie nieładnie chwalić się czyjąś pracą. Dlatego mam nadzieję, że nie naruszę zasad jeżeli podam miejsce oryginalne, gdzie powstały te opisy…, osoby zainteresowane tematem pieczenia i budowy pieca z pewnością znajdą tam wiele interesujących informacji: strona jest pod linkiem
    http://halmat.pl/
    u góry jest zakładka „a to wiesz?” i tam właśnie można odszukać informacje o których piszę.
    Pozdrawiam wszystkich „piekarzy”!

  20. ania pisze:

    Masakra taka chęć była na pyszny chlebek a tu proszę nie wyrósł, upiekl sie zakalec no i co teraz

  21. as pisze:

    `domi ,
    opisz co robisz krok po kroku dokładnie :)

    • domi pisze:

      :) tutaj nie ma co opisywac za bardzo:)
      woda – wsypuje drożdże , odstawiam na chwilę ( żeby troszkę popracowały)
      resztę – mąka, sól, cukier, płatki -albo bez, mam wymieszane razem.

      dodaję drożdże – mieszam, raczej wyrabiam

      i odstawiam pod przykryciem:))

    • as pisze:

      `domi
      w cieple jak odstawisz pod ściereczką nie ma siły musi urosnąć.
      u mnie wyrasta na równo z foremka,czasem nawet za dużo i się przykleja do sciereczki :)

    • domi pisze:

      no nie wyrasta:) z żytniej mąki totalna klapa

  22. domi pisze:

    pomóżcie!

    dzisiaj totalna klapa – 3 razy piekłam, z drożdży trzech różnych producentów.
    nie rosną mi te drożdże – ani drgną- i siłą rzeczy nie rośnie ciasto. 2 razy wywalone ciasto i ostatnie włożyłam do pieca – ale zakalec zakalec zakalec (fakt tylko mąka żytnia mi została:)
    chlebek piekę od pół roku – z przerwą. za pierwszym razem wyszedł mega.
    o co chodzi z tymi drozdzami??
    nie poddam się – jutro przerwa – w piątek ponowna próba.

    podrzućcie jakieś rozwiązania!

    • he... pisze:

      Drożdże raczej są dobre. Może to być sprawa złej wody, ja piekę na wodzie oligoceńskiej przegotowanej i ostudzonej, bo także miałem problemy za sprawą fatalnej wody!
      Po drugie może być za zimno! W kuchni musi być ponad 20 stopni i unikać przeciągów! Ciasto postawić w ciepłym miejscu gdzieś w kącie i przykryć ścierką.
      Gdy mam za chłodno, to wkładam naczynie z nim do ciepłej kąpieli.
      Pozdrawiam

    • Karolina pisze:

      Przyczyną nie wyrośnięcia ciasta może być zbyt gorąca woda. Drożdże nie mogą być spażone, bo nie wyrośnie ciasto! Jedynie letnia woda z dodatkiem cukru-pożywki dla drożdży.
      Pozdrawiam

  23. Bernadeta pisze:

    Dziś będzie mój pierwszy raz… trzymajcie kciuki! :)

  24. Monika pisze:
    5

    Super przepis , chlebek pyszny :) robilam zwylky bez dodatkow jakich kolwiek .Polecam:)

  25. Magda pisze:

    Mój dziadek był piekarzem niejeden się od niego uczył tej sztuki( co niektórzy teraz mają własne piekarnie) a ja żałuję że nigdy nie poprosiłam go o przepis moja chęć spróbowania swoich sił w pieczeniu chleba przyszła co najmniej 3,5 roku za późno :( Dziadzio już nie żyje a przepis zabrał ze sobą do grobu… Aczkolwiek ja się nie poddam z chęcią wypróbuję ten przepis który ma szansę na stałe zgościć w moim domu. Pozdrawiam

  26. Nikola pisze:
    5

    ŚWIETNY ! NAPRAWDĘ BARDZO PROSTY PRZEPIS ! WYPRÓBOWAŁAM I POLECAM SERDECZNIE, BO CHLEBEK JEST PYSZNIUTKI !

  27. domi pisze:

    ostatnim razem jednak drożdże okazały się kiepskie:)) wczoraj upiekłam i wyszedł idealny – już dzisiaj prawie nic nie ma. jutro probuje z maki zytniej…zobaczymy

  28. domi pisze:

    tym razem nie wyszedł – nie wyrosło ciasto:( albo drożdze do kitu albo maka kiepska….:(((

  29. Jano pisze:
    5

    No jestem ciekaw co to za przepis. Jutro zabieram się za zrobienie tego chleba. Planuje zrobić z tego powodu małe przyjęcie o 19 w nieziele. Mam nazieje że posmakuje każdemu w szczególności Magdzie, która kazała mi go upiec. Pozrawiam Jano 706B

  30. Monika pisze:
    5

    przepyszny polecam!

  31. gosiak pisze:
    5

    Tomku,Upieklam chlebek wg Twojego przepisu z mąki żytniej – pierwszy raz w życiu. Efekt przeszedł moje oczekiwania. Super przepis. Pozdrawiam.

  32. manio pisze:
    4

    super przepis ! pieklem dzisiaj ! pycha ! ja pieklem w szklanym okraglym naczyniu i odrazu powinienem przelac ciasto ,nastepnie poczekac az wyrosnie i potem dopiero do piekarnika wsadzic ! polecam ! mariusz Oslo,

  33. Freckles pisze:
    5

    Super wydzedł! Dodałam czarnuszki i zajadam się nim :)

  34. Paulina pisze:

    P.S w jednej szklance dwie torebki też rozpuściłam – i nic

    • marcin pisze:

      ja zawsze używam drożdży świeżych rozrabiam je w miseczce dodaje trochę cukru mąki rozrabiam na jednolitą mase odstawiam na kilka/naśćie minut obserwując aż zaczną pracować i wtedy dodaje do reszty,spróbuj użyć świeżych drożdży i pamiętaj jak jest zimniej na dworze musimy użyć cieplejszej wody [30-35 stopni] cieplej na dworze to zimniejsze woda [20-25 stopni] .Pisząc użyłam ciepłej wody nie wiemy jaką miała temperaturę a jak woda za zimna to drożdze mogą potrzebować więcej czasu zanim zaczną pracować .Spróbuj w/w przepisu i zobacz co będzie jak drożdze pracują to masa rośnie i bąbluje,daj znać jak ci poszło

  35. Paulina pisze:

    Jeśli to jest chleb dla opornych to na mnie nie ma już lekarstwa – wczoraj dwa razy próbowałam, raz zakalec dwa zakalec, cistao mi wogóule nie rośnie, niewiem może coś źle robie z drożdzami – dwie saszetki rozpuszczam ( każdą oddzielnie ) w szklance ciepłej wody mieszając i odstawiam na 15 minut potem dolewam do ciasta i jak odkładam ciasto do wyrośnięcia nic się nie dzieje :(
    Poprostu załamać sie idzie miałam nadzieje że chociaż z tego przpisu mi wyjdzie a tu nawet drożdze w proszku mnie nie lubią ;(
    ( co do smak zakalca w sumie dobry tylko płaski :() może mi ktoś coś pomoże bo widze że wszystkim się udaje a ja jak głową w mór kolejny raz.

    • Monika pisze:

      Mi też wychodził zakalec. A robiłaś bez pkatkow owsianych…poprostu pomiń. Dtozfze rozpuść w ciepłej Ale nir gorącej wodzie. Daj im 2-3 min. A dowyrośnięcia ciasta użyj piekarnika. Poprostu nagrzej go do Max 60-70 wyłącz i wstaw ciasto na godzinę. Powinno pomóc

    • Magda pisze:

      Po prostu za krótko wyrosło, czasem trzeba czekać nawet ok. godziny. Musisz obserwować czy podwoiło sowją objętość lub przynajmniej znacznie urosło. Życzę powodzenia!

  36. Ola pisze:

    Wyszedl mi smaczny chlebek, dobry przepis.

  37. Daria pisze:

    Chlebek wlasnie sie piecze :-)

  38. MM pisze:
    5

    U mnie wyszedł doskonały. Robiłem już dwa razy

  39. as pisze:

    u mnie wychodzi smaczny i wyrośnięty ale niestety na piekarniku gazowym grzejąc od dołu zawsze wyjdzie blady od góry,ew smarowanie roztrzepanym białkiem jajka pomaga :)
    tak czy siak przepis PETARDA

  40. Ania pisze:
    5

    To był mój pierwszy raz z pieczeniem chlebka. Wyszedł rewelacyjny :-) Nie wiedziałam,że to takie proste, dziękuję!

  41. carrotka85 pisze:

    Ciasto nie wyrosło…robiłam wszystko wg przepisu….nie wiem co zrobiłam źle… :( chlebek nie wyszedł w ogóle.. :(

  42. M pisze:

    A jak się ma przepis z drożdżami świeżymi? Jak zrobić?

  43. MamaAnia pisze:
    5

    Nie przebrnęłam przez wszystkie komentarze, więc przepraszam jeśli takie pytanie już się pojawiło. Czy do tego chleba można dodać np. słonecznik albo żurawinę? Bo czysty chlebek się już piecze i może nastepnym razem dorzucę do niego coś jeszcze. Pozdrawiam :)

  44. montffa pisze:

    Witam zjadaczy bułek drożdżowych :)

  45. evi pisze:

    Namówiłeś mnie! dzisiaj upiekę!

  46. he... pisze:

    Witam!
    piekę chleb od trzechh lat i chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami!
    Niewiele składników potrzeba do jego upieczenia, ale ważna jest ich jakość!
    1. Ważna rola wody.
    Wiele razy chleb się nie udał, ale jak zgniłyogórki, a nie zakwasiły przyjrzałem się wodzie i okazalo się, że mam fatalną.
    Od tej pory używam wyłącznie – oligoceńską, przegotowaną i ostudzoną.

    Po przełożeniu ciasta do formy, chleb wygładzam packą moczoną w wodzie.

    Dobrze jest w trakcie pieczenia także parę razy skropić go wodą.

    Chleb piecze się w towarzystwie wody umieszczonej w naczyniu obok chleba. Ponieważ piekę w kombiwarze (bo tylko takie mam urządzenie), wlewam pół szklanki wody do środka.

    Po upieczeniu także wierzch chleba skrapiamy wodą!

    2. Chleb razowy.
    Zalecam ostrożne mieszanie różnych mąk! Każda ma inną konsystencję i wymaga innego składu np. drożdży, im więcej razowej mąki tym więcej drożdży.

    Używam zwykłych drożdży (nie suszonych) i na 0,5 kg białej mąki przennej daję 1/4 kostki, ale im więcej dodajemy mąki razowej, to zwiększamy ilość drożdży do 1/2 kostki. Zbyt duża ilość drożdży psuje smak chleba, ale zbyt mała uniemożliwia jego wyrośnięcie.
    Dlatego zalecam w kolejnych próbach stopniowe dodawanie innej mąki i zmienianie proporcji!

    3. drożdże.
    Określoną ilość drożdży zalewam 1/2 szklanką przegotowanego i ostudzonego mleka dodaję dwie łyżeczki cukru i trochę mąki, wszystko dokładnie mieszam. Po pół godzinie wyrastają i można robić ciasto.

    4. Robiłem chleb na zaczynie, co jest bajecznie proste, ale o tyle kłopotliwe, że jest nieokreślony czas wyrastania ciasta. Rzadko udało się przewidzieć godzinę pieczenia i często wypadała ona na środek nocy!!!! Jak przerośnie i opadnie, to koniec balu – zaczynamy od początku!

    Podobno taki chleb jest znacznie zdrowszy, im dłużej fermentuje tym lepiej, ale organoleptycznie nie zauważyłem różnicy i przerzuciłem się na zwykłe drożdże, bo nieco prostsze przygotowanie i szybszy przewidywalny efekt!

    Pieczenie własnego chleba polecam wszystkim!
    To tylko strasznie wygląda, że dużo pracy, kłopot, niepewny efekt, ale nic nie wynagrodzi radości z degustacji własnego PRAWDZIWEGO CHLEBA, bez ulepszaczy, konserwantów i całej chemii stosowanej w „nowoczesnych” piekarniach.
    Dodatkowo możemy zrobić chleb o smaku jaki lubimy, z kminkiem i całą gamą różnych ziół i naturalnych smaków!
    Gorąco polecam!

  47. Dominika pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź, z pewnością dostosuję się do rad. A może problemem jest piecyk.. piecze Pan na opcji grzanie góra/dół? czy tylko góra lub tylko dół?

    • Marcin pisze:

      Pani Dominiko pieke w zwykłym piekarniku i np. chleb o wadze 1kg pieke w temp. 220-230 stopni [bez żadnych dodatkowych opcji] na 2 'szczebelku od dołu’ po około 30-40 minutach wyjmuje go z foremki kłade na kratke i wkładam z powrotem do piekarnika i właczam dolne grzałki żeby spód i boki się zarumieniły około 10-15 min. ale trzeba doglądać może być szybciej,jak się zarumieni wyłączam piekarnik uchylam drzwiczki i dosuszam go jeszcze z 5 minut później wyjmuje go na blat smaruje obficie wodą czekam z 10-20 min. i przykrywam lnianą ściereczką aby za bardzo nie wysechł mój chlebek oczywiście przechowywany w folii potrafi przez 4 dni być miękki.Oczywiśćie na moje wskazówki musi brać pani poprawki bo tak jak pisałem wszystko zależy od piekarnika i od wyrobienia ciasta ja jestem piekarzem wiec trochę pojęcia mam a i ciasto wyrobie lepiej niż zwykły „laik ” lub jakaś super maszyna. W razie jakichkolwiek pytań proszę pytać postaram się podzielić swoją wiedzą o ile będę umiał.Pozdrawiam

  48. Marcin pisze:

    Witam,na wstępie do pani Dominiki ja przeważnie używam mąki z marketu i zawsze wychodzi po prostu musi pani wyczuć swój piekarnik ja robie tak że np.: pieke chleb 30-40min. w zależnośći od wagi póżniej wyjmuje z foremki [keksówki] i właczam dolne grzałki aby spód się dopiekł prawdopodobne pieczenie do końca w foremce nie dopiecze chleba ale jak pisałem trzeba wyczuć piekarnik.Korzystam z różnych receptur i mąk np. pszenna razowa,żytnia razowa itd. ale zawsze te receptury zawsze trochę modyfikuje przeważnie rozchodzi się o sól daje trochę więcej.Drożdże zawsze rozrabiam w ciepłej wodzie ale nie za ciepłej aby ich nie sparzyć[w zimie cieplej 30-35 w lato 20-25 stopni] z dodatkiem cukru i mąki rozrabiam na tzw.mase i czekam aż zaczną pracować sól rozpuszczam osobno i dodaje po kilku minutach jak zaczynam zarabiać ciasto [pamiętajmy sól dodana razem z drożdżami hamuje ich rozwój] wyrabiam recznie[ale jestem piekarzem wiec mam wprawę w „werkowaniu” po wyrobieniu ciasta naciskam palcem na nie jak powróci to znaczy że jest dobrze wyrobione wtedy w foremke czekam aż „nagaruje „wystaje lekko za foremke i do piekarnika do osobnej foremki na spodzie piekarnika dodaje lód wtedy chleb lekko zaparuje,po upieczeniu wyjmuje na kratke spryskuje lub smaruje pędzelkiem obficie wodą i za pare chwil przykrywam bawełnianą ściereczką aby skórka nie była taka twarda.Osobiśćie używam różnych przepisów na chleb z neta ale zawsze je trochę modyfikuje a z ziarek często używam maku i sezamu które daje w środek chleba i jest bajka.

  49. Dominika pisze:
    5

    Upiekłam ten chlebek pierwszy raz tydzień temu i wyszedł pyszny i pięknie wypieczony. Ale wtedy użyłam mąki pszennej luksusowej. Teraz podejmuję czwartą próbę i za każdym razem zakalec i chleb opada:(. Czy powodem może być gorsza mąka? tę kupiłam chyba w Tesco.. najtańsza mąka pszenna:/

  50. Emma pisze:

    Ciekawy przepis,ale czy zdrowy?Tak duzo drozdzy,ktore nawet sie nie „wyszumialy”. Ja pieke podobnie,ale zawsze trzymam zakwas 8 godzin plus 12 rosniecie. Uzywam 1/4 lyzeczke drozdzy na taka sama porcje maki. Jest teraz na etapie picecznia chleba z zakwasem,mam juz troche sukesu. Najlpiej wychodza chleby z zakwasem wspomagane odrobinka drordzy.Nie wymagaja ugniatania.

  51. Ewelina pisze:
    5

    Chlebek pyszny. Piekę za jednym razem 3 keksówki i możemy się z rodzinką zajadać przez cały tydzień. Mi osobiscie smakuje najbardziej z ziarnami słonecznika. Super przepis. Polecam!!!

  52. izaberlin pisze:
    5

    Powiem szczerze chlebek jest idelany z racji ze w Berlinie nie ma dobrych chlebkow i zaczelam piec ten tak od tamtej pory okolo pol roku pieke juz tylko ten jak mam czas :))

  53. Beata pisze:
    5

    Witam dziś spontanicznie po przeczytaniu tego przepisu piekę chleb, to dopiero wyzwanie biorąc pod uwagę iż nie udało mi się do tej pory upiec czegokolwiek próby były ale zawsze koniec był nie taki o jakim marzyłam poddałam się i dziś po kilku latach piekę chleb.Trzymajcie kciuki

  54. Kasia pisze:

    A ja robię ten chlebek w wercji bezglutenowej , wszytko tak samo tylko z mąki gryczanej i kukurydzianej po połowie i z otrębami gryczanymi, którymi wysypuje też natłuszczoną formę . Jest pyszny i w przypadku moich schorzeń idealny :)

  55. kata pisze:
    5

    200* z nawiewem?

  56. aga pisze:
    5

    Upiekłam dzisiaj :) wyszedł śliczny i pyszny :) Polecam :):)

  57. Alexandra pisze:
    5

    bardzo dziękuję za przepis! :)chleb wyszedł wspaniały ;)

  58. Yuka pisze:
    5

    Petarda. Podjęłam wyzwanie z myślą, że uda mi się skiepścić nawet to, a tu taka niespodzianka. WYszedł jak malowanie. Jestem zachwycona krótkim czasem całego przedsięwzięcia. Można się pokusić, żeby rzeczywiście regularnie go robić dla domowych potrzeb. Dzięki ;))

  59. Wiola pisze:
    5

    No i obok mnie piekarnia też chyba padnie :-)Robię z mąk pełnoziarnistych, zamiast cukru fruktoza, i idealny chlebek , który nadaje się również dla cukrzyków. Piekę i zajadam od kilku miesięcy.Dziękuję za przepis :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php